Opinie Polaków o domowej klimatyzacji

Klimatyzacja to w obliczu ostatnich upałów temat jak najbardziej na czasie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że polskie domy posiadają takową w ilości 48 000. Stosunkowo mało, ale tylko, gdy nie uwzględnimy wzrostu kosztu takowej, które mogą sięgać nawet do 200 zł miesięcznie.
 

Ile kosztuje klimatyzacja?

Poza tym koszta klimatyzacji to sprawa dość zróżnicowana. Aby je bowiem ustalić, sprawdza się powierzchnie mieszkania, obecność żaluzji bądź rolet, aktualną temperaturę, wysokość ulokowania mieszkania, przenikanie ciepła, tak zwaną średnią zysku ciepła, klasę energetyczną, a także kilka pomniejszyć. Jeżeli zaś nawet po uwzględnieniu takowych koszt będzie zadowalający, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia.

Zdjecie pochodzi ze strony Freeimages.com


 

Po co nam klimatyzacja?

Głównym powodem, dla którego na takową się jednak decydujemy, jest oczywiście komfort, czego tłumaczyć nie trzeba. Chłodna temperatura w upalne dni to wystarczający argument, tym bardziej że temperatura wyższa niż 25 stopni Celsjusza nie nadaje się do życia, pracy ani ogólnego funkcjonowania. Oczywiście trzeba za to zapłacić pewną cenę, a jest to cena o charakterze zdrowotnym. Nagłe zmiany temperatury (po wejściu i wyjściu z nieruchomości) mogą się przyczynić do chorób zatok, przeziębień czy wysuszenia się skory.
 

Konserwacja

Jest jeszcze jedna rzecz, a mianowicie konserwacja. Otóż nawet najlepsza klimatyzacja wymaga regularnej konserwacji i to nawet wtedy, gdy się nie psuje. Zlekceważenie tego przełoży się natomiast na poważne konsekwencje zdrowotne. Dlaczego? Otóż brak serwisu klimatyzacyjnego to równoznacznik wylegiwania się bakterii, grzybów i innych tego typu, które będą się dostawać do naszego organizmu za każdym razem, gdy będziemy brać wdech.
 
Podsumowując, klimatyzacja w domu to świetny pomysł, aczkolwiek trzeba umiejętnie doń podejść. Bez rzetelnej wiedzy i właściwej oceny sytuacji, zamontowanie takowej może być sporym wydatkiem, który nie przyczyni się do niczego dobrego, o czym świadczy wspomniana stosunkowo mała liczba domów z „Klimą”.

Dodaj komentarz