Ogromne zamieszanie spowodowane podpisaniem ustawy o KZN

Wejście w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości miało być najważniejszym etapem dla inwestycji programowych Mieszkanie Plus, którego to założenie jest zapewnienie obywatelom naszego kraju możliwości wynajęcia nowoczesnych mieszkań za przystępne pieniądze. Założenia KZN są dość zrozumiałe. Mieszkania mają być tanie w wynajmie poprzez znaczące zmniejszenie kosztów samej inwestycji. Będzie to możliwe dzięki oszczędnościom na gruntach pod inwestycje, które normalnie pochłaniają ogromną część środków przeznaczanych na budowę. KZN będzie dysponował gruntami należącymi do Skarbu Państwa. Te będą przekazywane inwestorom, oczywiście pod pewnymi warunkami, i wykorzystywane do budowania mieszkań. Niestety jednak ustawa wzbudziła ogromne kontrowersje, gdyż pozwala na eksmisję bez zapewniania lokalu socjalnego.

W Polsce będzie można wyrzucać na bruk

Wiele środowisk apelowało do prezydenta Andrzeja Dudy o to, aby nie podpisywał tej ustawy i zwrócił ją do poprawek, które miałyby przede wszystkim usunąć zapisy o eksmisji na bruk. Prezydent jednak podpisał ustawę czym zapoczątkował ogromną dyskusję w naszym kraju. W myśl ustawy o KZN każda osoba wynajmująca mieszkanie z programu Mieszkanie Plus będzie zmuszona do podpisania pewnego oświadczenia. W nim każdy będzie wyrażał swoją zgodę na eksmisję bez prawa do lokalu zastępczego czy jakiegokolwiek zasiłku. Takie eksmisje będą prowadzone jedynie wobec osób nagminnie unikających płacenia czynszu, zaburzających spokój w budynku czy takich, którzy z premedytacją niszczą wynajmowane mieszkanie. Te zapisy budzą jednak ogromny sprzeciw. Dlaczego w ogóle jest przyzwolenie na eksmisję na bruk?

Eksmisja na bruk zachętą dla inwestorów

Prawda jest niestety bardzo brutalna. Eksmisja na bruk ma być zachętą dla inwestorów, którzy będą zajmowali się budową mieszkań dla programu rządowego. Dzięki temu każdy inwestor ma gwarancję, że w przypadku nierzetelnego lokatora będzie mógł szybko pozbyć się go z mieszkania i wynająć je innej osobie, nie tracąc pieniędzy na wieloletnich często procesach i próbach znalezienia lokalu socjalnego.

Dodaj komentarz