Od 15 grudnia funkcjonują już kredyty odwróconej hipoteki

Choć wiele kontrowersji pojawiało się wokół projektu wprowadzenia kredytów odwróconej hipoteki to jednak ostatecznie decyzja zapadła, nowy projekt został podpisany i wszedł on w życie dokładnie 15 grudnia 2014 roku. Od tego szczególnie osoby starsze mają możliwość skorzystania z dodatkowego finansowania zapewniającego spokojną starość. Dość podobne rozwiązanie w Polsce istniało już od pewnego czasu, ale nie było oferowane przez banki lecz instytucje, które nie podlegają kontroli Ministerstwa Finansów co naturalnie rodziło pewne obawy. Jak wygląda więc sprawa odwróconej hipoteki w przypadku banku?

Dodatkowa pieniądze i dożywotnie prawo do nieruchomości

Kredyt z odwróconą hipoteką tak naprawdę skierowany jest do osób starszych, które chcą w ten sposób pozyskać dodatkowe pieniądze do swojej emerytury i cieszyć się spokojną starością, ale tak naprawdę skorzystać z niego może każdy kto ma własną nieruchomość, czyli po prostu jest jej jedynym właścicielem. W ramach umowy z bankiem następuje wycena nieruchomości w obecnym stanie. Na podstawie tej wyceny bank udziela kredytu w równowartości ceny nieruchomości wypłacając pieniądze jednorazowo lub co miesiąc w ratach, nawet przez 15 lat. Nieruchomość, a więc hipoteka, staje się zabezpieczeniem kredytu, ale kredytobiorca otrzymuje dożywotnie prawo do mieszkania w danym domu choć nie może go sprzedać ani też zmienić właściciela bez zgody samego banku. Umowę taką można naturalnie w każdym momencie zerwać jednak trzeba wtedy oddać wszystkie pobrane do tej pory pieniądze razem z odsetkami.

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedia

Co ze spadkobiercami?

W przypadku śmierci takiego kredytobiorcy teoretycznie nieruchomość staje się własnością banku, ale jest czas na jej odkup. Przez 12 kolejnych miesięcy od śmierci kredytobiorcy spadkobiercy mogą wykupić nieruchomość spłacając tyle pieniędzy ile dostał kredytobiorca. Jeśli tego się nie zrobi to po roku bank wystawia nieruchomość na sprzedaż. Jednocześnie zwracana jest spadkobiercom różnica, a więc te pieniądze, które nie zostały jeszcze wypłacone zmarłemu kredytobiorcy. Jeśli różnica jest ujemna to bank nie ma prawa żądać od spadkobierców zwrotu dodatkowych pieniędzy.

Dodaj komentarz