Nowelizacja ustawy zwalnia nieruchomości kolejowe od płacenia podatku

19 listopada została uchwalona pewna drobna nowelizacja przepisów związanych z opodatkowaniem nieruchomości, która tylko pozornie właśnie taka jest. 23 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał tę ustawę, a dotyczy ona rozszerzenia podmiotów, które zwolnione są od płacenia podatku za korzystanie z nieruchomości. Nowelizacja ustawy poszerzyła to zwolnienie o wszelkie nieruchomości wykorzystywane w transporcie kolejowym. Tym jednym podpisem wszystkie gminy oraz miasta w naszym kraju zostały pozbawione sporej części dochodów. Jak to możliwe, że o ustawie nie było specjalnie głośno skoro wydaje się ona mocno kontrowersyjna?

Rzekome błędne informacje płynące ze strony rządu

Po podpisaniu ustawy przez prezydenta w sprawie od razu głosy zabrały Związek Gmin Wiejskich RP oraz Związek Miast Polskich. Oba te związki już wcześniej wysyłały do prezydenta petycje związane ze skorzystaniem z prawa weta i po prostu nie podpisywanie tej ustawy. Inną prośbą było skierowane ustawy do Trybunału Konstytucyjnego przed faktycznym jej podpisaniem. Przedstawiciele związków zarzucają obecnie rządzącym wprowadzanie w błąd podczas prowadzonych konsultacji społecznych. Tam rzekomi informowano o tym, że zmiana spowoduje jedynie około 7 milionów złotych strat dla gmin oraz miast w skali całego kraju. Według związkowców kwoty te są jednak wielokrotnie zaniżone, a do tego nie mogą one dotyczyć ogółu, ale poszczególnych miast oraz gmin w naszym kraju. Nie da się ukryć, że wpływ związane z podatkiem od nieruchomości kolejowych były bardzo ważne dla budżetów wielu miast oraz gmin w Polsce.

Nie będzie żadnej rekompensaty

Związkowcy kategorycznie domagają się unieważnienia tej ustawy bądź też rozszerzenia jej zapisów o stosowne rekompensaty finansowe, które miałyby za zadanie utrzymać budżety miast i gmin na obecnym poziomie. W skali całego kraju wpływy z podatku od nieruchomości kolejowych były bardzo wysokie. Oba związku uważają, że prowadzając tę ustawę nie spełniono ważnej obietnicy rządowej. Premier informowała bowiem, że gminy zawsze będą miały odpowiednie środki finansowe na realizację postawionych przed nimi zadań.

Dodaj komentarz