Nowe mieszkania w zasięgu ręki. Rośnie zdolność nabywcza Polaków na rynku nieruchomości

Cena przeciętnego mieszkania ma wartość kilkudziesięciu przeciętnych pensji. Jednak jak zauważają eksperci z portalu domy.pl zdolność nabywcza Polaków na rynku mieszkaniowym rośnie. Oznacza to, że za pojedyncza pensję można kupić coraz większą część mieszkania.

nowe mieszkanie

flickr.com | Jajcus

Pensję rosną, a spadają ceny mieszkań

Na rynku nieruchomości od kilku lat widać wzmożoną sprzedaż nowych mieszkań. Trend ten utrzymuje się jeszcze od czasu boomu kiedy to deweloperzy stawiali bardzo dużo nowych budynków. Natomiast ten przerost podaży nad popytem powoduje, że na rynku nieruchomości ceny mieszkań od kilku lat tanieją. Natomiast pomimo widocznego w gospodarce kryzysu raport portalu domy.pl pokazuje, że rosną znacząco pensję polaków. W sektorze przedsiębiorstw przeciętne wynagrodzenie wynosi obecnie około 3700 złoty brutto, a jeszcze dwa lata temu wartość ta oscylowała w granicach 3500 złotych brutto.

Więcej za mniej

Natomiast stale rosnące pensję i spadki na rynku mieszkań sprawiają, że za tą samą pensję można kupić większą część mieszkania. Na przykład w sierpniu za pensję 2687 złotych na rękę można byłoby o 5,5% większy kawałek mieszkania niż rok wcześniej i o 23,2% większe niż 4 lata wcześniej. Natomiast najmniejszą różnice zmian odnotowali autorzy raportu na rynku kieleckim i rzeszowskim. Okazuje się, że za przeciętną pensję na tych rynkach można kupić jedynie o 9,1% i 8,5% większą powierzchnię mieszkania w porównaniu do tego samego okresu cztery lata temu.

Duże miasta większe możliwości

Natomiast największe różnice i najbardziej pozytywne aspekty tego zjawiska widać w przypadku mieszkań w Gdańsku, Wrocławiu i Szczecinie. Tutaj wzrost przeciętnego wynagrodzenia w stosunku to ceny powierzchni mieszkaniowej jest największy. W tych miastach za średnie wynagrodzenie na rękę można kupić obecnie o ponad 30% większą powierzchnię mieszkania niż w sierpniu 2009 roku. Natomiast niestety pomimo tego pozytywnego zjawiska to i tak ceny mieszkań w porównaniu do średniej pensji są relatywnie duże.

Dodaj komentarz