Niezwykła sytuacja na rynku kredytów hipotecznych

Właśnie jesteśmy świadkami dość ciekawej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych, banki rozpoczęły właśnie walkę o klienta, ale z drugiej strony mamy grupę banków, która drastycznie ograniczyła dostęp do swoich produktów kredytowych. Zamieszanie na rynku kredytów hipotecznych to efekt złożenia się kilku czynników. Po pierwsze mamy bowiem dużo lepsze warunki programu Mieszkanie dla Młodych, które to spowodowały wzrost zainteresowania dofinansowaniem. Z drugiej jednak strony to ostatnia chwila na kredyt z wkładem własnym wynoszącym 10%. Już za trochę będzie to bowiem 15%, a za rok 20%. Jak wygląda więc sytuacja na rynku kredytów hipotecznych?

Rekordowe wręcz obniżki marży

Aż 4 banki w Polsce zdecydowały się w ostatnim czasie na obniżenie własnej marży związanej z przyznawaniem kredytów hipotecznych, a obniżka jest naprawdę niesamowita. W efekcie znacząco zwiększyła się dostępność kredytów hipotecznych, i to nie tylko tych dla programu MdM, ale także standardowych, z 10% wkładu własnego. Duże zainteresowanie zakupem mieszkań w ostatnim czasie spowodowało, że banki coraz bardziej są zainteresowane ich kredytowaniem. Jak wynika z ostatnich analiz w ciągu ostatnich kilku lat większa część aktywów bankowych została przesunięta właśnie na sektor kredytów hipotecznych, co pokazuje skalę pieniędzy o jakie jest walka.

Z drugiej strony duże podwyżki

Z drugiej strony jednak mamy kolejne banki, które z kolei zdecydowały się na ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych. Efekt jest taki, że przeciętna rodzina zarabiająca łącznie około 5 tysięcy złotych miesięcznie ma o prawie 1/3 gorszą zdolność kredytową. Do tego banki te do tej pory udzielały nawet półmilionowych kredytów, kiedy teraz kwota ta waha się w granicach 380 tysięcy. To zachowanie banków może być z kolei efektem złego oszacowania kosztów, bądź też niepewności związanej z przyszłym rokiem. W świetle przepisów od 2016 roku nadal będzie można brać kredyty hipoteczne z wkładem wynoszącym 10%, ale nie do końca wiadomo jak te oferty będą wyglądały i czy w ogóle się pojawią.

Dodaj komentarz