Nieznośne załatwianie pozwolenia na budowę

Z pewnością każdy kto interesuje się rynkiem nieruchomości i inwestuje tam swoje pieniądze wie jak wiele biurokracji spotyka się w tej branży. Zdecydowanie najgorzej jest w przypadku pozwoleń na budowę. To właśnie ich pozyskanie zajmuje najwięcej czasu i jednocześnie niesamowicie wydłuża całą inwestycję budowlaną.

Zdjęcie pochodzi ze strony Gepgraph.org.uk

Ponad 5 miesięcy oczekiwania

Jak wynika z ostatnich badań w Polsce czeka się na otrzymanie pozwolenia na budowę obiektu średnio około 161 dni. To dużo ponad 5 miesięcy i nie ma co się dziwić, że tak wielu inwestorów oraz deweloperów zwyczajnie nie ma już na to siły. Jeszcze gorzej jest w przypadku osób prywatnych, które na przykład decydują się na budowę swojego domu. Tutaj urzędnicze sito nie raz potrafi mocno zniechęcić, a do tego bieganie po urzędach i załatwianie wszystkich spraw pochłania ogromne pieniądze. W stworzonym kiedyś rankingu Doing Business, Polska zajmuje dopiero 88 miejsce jako kraj w którym bardzo ciężko jest zdobyć pozwolenie na budowę. Dlaczego tak się dzieje?

Sito urzędniczej biurokracji

Przeciętnie do uzyskania pozwolenia na budowę w Polsce należy przejść aż 18 różnych procedur administracyjnych. Każda z nich wiąże się z wypełnianiem szeregu wniosków, składaniem oświadczeń oraz dostarczaniem przeróżnych dokumentów. To właśnie tutaj tkwi największy problem, czyli zebranie wszystkich niezbędnych papierów. Na tym jednak katorga się nie kończy. Zebrana dokumentacja trafia do urzędników, a ci mają 65 dni na rozpatrzenie wniosku o wydanie pozwolenia. Z racji prawnego bałaganu w wielu przypadkach termin ten jest znacząco przekraczany.

Pierwsze zmiany w prawie budowlanym

Wreszcie jednak widać małe światełko w tunelu. Już teraz łatwiej będą miały osoby budujące domy jednorodzinne, które nie będą musiały występować o takie pozwolenie. Wystarczy zgłosić chęć budowy domu w siedzibie władz gminy. Wkrótce także nowelizacja ta ma ograniczyć ilość potrzebnych dokumentów do pozyskania innych pozwoleń. Według ekspertów z branży budowlanej faktycznie może to wreszcie trochę podnieść naszą pozycję w rankingu.

Dodaj komentarz