Nieruchomości rolne, a egzekucje komornicze

Jak mówi stare polskie przysłowie „co nagle to po diable” i niestety zaczynają powoli wychodzić błędy ustawowe, które wynikają z niesamowitego wręcz tempa wprowadzania zmiana przez obecne władze w kraju. Prawo i Sprawiedliwość swoją ustawą zablokowało od 1 kwietnia możliwość handlu nieruchomościami rolnymi. Są tylko bardzo drobne wyjątki od tej reguły, ale z całą pewnością zmiany spowodowały, że rolnicy mają chociażby większe problemy z uzyskaniem kredytów, gdyż ziemia rolna przestała być atrakcyjnym zabezpieczeniem kredytu dla banku. Po drugiej stronie barykady stoją jednak także komornicy, którzy nie mają pojęcia jak interpretować przepisy.

Ziemia rolna nie może być już przedmiotem egzekucji?

W trakcie przygotowywania ustawy o zakazie obrotu ziemią rolną zupełnie zapomniano o zajęciu się kwestiami egzekucji komorniczych. W efekcie coraz więcej komorników w naszym kraju ma dzisiaj problem w tym jak interpretować przepisy i czy sprzedaż ziemi w ramach egzekucji celem odzyskania długu jest w ogóle możliwa. To właśnie z tego powodu banki coraz mniej chętnie udzielają kredytów pod zastaw ziemi. Na najbliższe lata sprzedaż gruntów rolnych została zablokowana. Ustawa miała na celu ochronę rolników i polskiej ziemi do momentu, aż zostaną wprowadzone przepisy utrudniające zakup ziemi obcokrajowcom z Unii Europejskiej. Nie wiadomo jednak kiedy te przepisy się pojawią, czy w ogóle się pojawią, a do tego jaką będą miały formę.

Długi nie do wyegzekwowania

Nie da się ukryć tego, że w przypadku rolników to najczęściej właśnie ziemia stanowi największą część majątku, gdyż nie wszyscy rolnicy posiadają garaże pełne nowoczesnych maszyn rolniczych. Można śmiało powiedzieć, że obecne przepisy będą mogły zachęcać rolników spłacających aktualnie kredyty do zaprzestania uiszczania swoich zobowiązań. Skoro i tak nikt nie może zabrać ziemi to po co się starać, a za kilka lat sprawa i tak się przedawni. Jak na razie nie ma odzewu ze strony władz w sprawie kłopotów z przepisami.

Dodaj komentarz