Nieruchomość firmy dla celów prywatnych, a podatek VAT

Naturalnym jest to, że przedsiębiorcy dysponujący dla swojej firmy różnorodnymi nieruchomościami odliczają sobie podatek VAT. Podatku tego nie zapłacimy na przykład wtedy, gdy daną nieruchomość kupujemy od razu z myślą o firmie. Tak samo będzie w sytuacji, gdy nieruchomości już posiadaliśmy, lub nabyliśmy ją nie pod firmę, i teraz chcemy ją przekształcić czy zmodernizować dla potrzeb firmy. Tutaj również korzystamy ze zwolnienia. Co bardzo ważne, przepisy nie zabraniają przedsiębiorcy dowolnie dysponować swoimi nieruchomościami. Jeśli tylko mamy na to ochotę, możemy daną nieruchomość „wyciągnąć” z wykorzystania pod firmę i przeznaczyć ją na swoje cele prywatne. Co jednak wtedy z podatkiem VAT? Tutaj jest właśnie podstawowy problem.

Czy podatek VAT zawsze będzie trzeba zapłacić?

W myśl przepisów o podatku VAT, tego typu przekształcenie nieruchomości dla firmy zwolnionej z podatku VAT, na nieruchomość prywatną, będzie wiązało się z obciążeniem podatkowym, które w wielu przypadkach jest dość wysokie. Okazuje się jednak, że te same przepisy przewidują pewne odstępstwa od tego reguły, dając możliwość ominięcia tego podatku przy przekształceniu nieruchomości. Przepisy dotyczą tych nieruchomości, które zostały oddane do użytku nie wcześniej, jak 2 lata przed podjęciem decyzji o przekazaniu jej na cele prywatne. Co to jednak oznacza w praktyce?

Oddanie do użytku nie musi oznaczać daty budowy nieruchomości

Termin „oddanie do użytku” jest dość płynny i dokładnie sprecyzowany. Aby skorzystać ze zwolnienia, kiedy kupiliśmy nieruchomość pod firmę, datą tą między właśnie moment zakupu nieruchomości. Jeśli jednak w tym czasie dokonywaliśmy przebudowy bądź przystosowania budynku, to 2 lata liczymy od momentu zakończenia tych prac. Tak samo należy interpretować przepisy wtedy, gdy nieruchomość kupiliśmy dla celów prywatnych, ale później przekształciliśmy ją dla działalności gospodarczej. 2 lata liczymy więc od momentu tego przekształcenia.

Dodaj komentarz