Nie warto czekać chcąc kupić mieszkanie ze wsparciem MdM

Program rządowego wsparcia do zakupu nowego mieszkania dla młodych rodzin i osób samotnych Mieszkanie dla Młodych, istnieje na naszym rynku już od dobrych dwóch lat i cieszy się naprawdę dużym powodzeniem. Popularność jest na tyle duża, że prawdopodobnie nie przewidzieli jej nawet sami ustawodawcy, którzy nie zdecydowali się zwiększyć środków przeznaczonych na działanie tego właśnie programu. Efekt jest taki, że mniej więcej w marcu tego roku banki przestały przejmować kolejne wnioski na skorzystanie z dofinansowania dla roku 2016. Niewiele później, gdyż w lipcu tego roku, wstrzymano już także przyjmowanie wniosków na rok 2017. Warto pamiętać o tym, że rok 2018 ma być ostatnim dla obowiązywania tego programu i nie wiadomo czy będzie on w przyszłości kontynuowany. Jeśli planujemy kupić mieszkanie ze wsparciem MdM to naprawdę nie powinniśmy już zwlekać, gdyż pieniądze na okres za dwa lata także mogą się szybko skończyć.

Można skorzystać z MdM na 2018 rok przy konkretnych warunkach

Oczywiście jak najbardziej banki przyjmują wnioski do skorzystania z programu MdM na rok 2018, ale w tym wypadku musimy pamiętać o tym, że transakcja musi być zawarta właśnie za dwa lata, aby dało się zarezerwować dla siebie środki już dzisiaj. Najczęściej będziemy więc zmuszeni kupować mieszkania, gdzie inwestycje dopiero ruszają, a samo oddanie do użytku planowane jest właśnie na rok 2018. W innych przypadkach jedyną opcją pozostaje dogadanie się z samym deweloperem, że zapłata za mieszkanie będzie w roku 2018, ale raczej niewielka szansa jest na to, że jakikolwiek sprzedawca zgodzi się na takie warunki, mając tym samym pieniądze zamrożone przez dwa lata.

Warto także z racji kredytów hipotecznych

Samo zainteresowanie się mieszkanie już teraz jest także opłacalne z racji tego, że od 2017 roku minimalna wpłata własna przy kredycie hipotecznym będzie wynosiła już 20%. Składając stosowny wniosek teraz skorzystamy jeszcze z niższego progu 15%, pomimo faktycznego otrzymania kredytu za dwa lata. Co więcej, już także wiadomo, że banki będą śrubowały w przyszłym roku swoje wymagania względem kredytobiorców, a więc o kredyt naprawdę będzie trudniej.

Dodaj komentarz