Nie będzie pomocy od państwa dla powiatów tracących swoje nieruchomości

W ostatnim czasie lawinowo pojawiają się kolejne sprawy dotyczące nieruchomości będących obecnie w posiadaniu różnych gmin na terenie całej Polski. Chodzi tutaj w większości o budynki zabytkowe, a w szczególności dworki czy małe pałacyki, które przechodziły w ręce skarbu państwa zaraz po II Wojnie Światowej. Dzisiaj wieloma tych obiektów zarządzają oczywiście gminy i w zdecydowanej większości są to obiekty przeznaczone jako użyteczność publiczna. W takich budynkach mieszczą się więc szkoły, urzędy, domy spokojne starości i wiele innych ważnych instytucji. Niestety do sądów przychodzi coraz więcej spadkobierców dawnych właścicieli tych budynków, którzy żądają zwrotu swojej należności.

Sprawy coraz częściej wygrywane

Niestety dla powiatów sprawy te są coraz częściej i szybciej wygrywane przez spadkobierców. Już kilka gmin w naszym kraju straciło w ten sposób naprawdę wartościowe nieruchomości co nie tylko zubożyło gminę, ale przede wszystkim zdestabilizowało sytuację społeczną przez problemy z przeniesieniem ważnych instytucji publicznych, gdyż nie ma na nie miejsca. Nie wszystkie gminy się jednak poddają. Gminy z kilku województw Polski, które mają takie problemy, zjednoczyły się i wyszły z postulatem do rządu, aby odszkodowania dla właścicieli tych nieruchomości zostały wypłacone z Funduszu Reprywatyzacyjnego. Gminy nie chcą oddawać swoich nieruchomości w naturze, a zamienne odszkodowania są naprawdę niebagatelnie wysokie i mogą stanowić gwóźdź do trumny dla wielu naszych gmin. Niestety gminy nie mają co liczyć na te pieniądze, już pojawiła się odmowa wypłat odszkodowania.

Bezprawne działanie

Według gmin jest to działanie zwyczajnie bezprawne, gdyż gmina przejęła kiedyś te nieruchomości w dobrej woli, utworzyła tam ważne instytucje, a teraz musi płacić za walkę o nie. Fundusz Reprywatyzacyjny istnieje właśnie w tym celu i faktycznie mocno niezrozumiała jest decyzja o niewypłaceniu gminom tych pieniędzy.

Dodaj komentarz