Negatywne wyniki kontroli NIK dla wykupu nieruchomości pod budowę dróg

W 2003 roku została wprowadzona specustawa, która znacząco przyspieszyła wszelkie spory związane z wywłaszczeniem nieruchomości pod budowę dróg. Wynikało to z ogromnego ruchu w kwestii powstawania nowych dróg. To wtedy pieniądze zaczęły płynąć z Unii Europejskiej na ten cel bardzo szerokim strumieniem, a w Polsce zawsze drogi budowało się mozolnie z powodu niekończących się procesów o wywłaszczenie. Kolejnym usprawnieniem była ustawa z 2006 roku, kiedy to Skarb Państwa mógł już w naprawdę ekspresowym tempie przejąć nieruchomość w przypadku, gdy ta leży na linii budowy drogi krajowej. NIK podczas ostatniej kontroli wykazał jednak, że w przypadku wywłaszczania dochodzi do poważnych zaniedbań.

Zdjęcie pochodzi ze strony Flickr

Zawyżone lub zaniżone wartości nieruchomości

Niezwykle niefrasobliwie okazują się działać rzeczoznawcy, którzy bardzo często zdecydowanie zaniżają wartość nieruchomości. Rodzi to ogromne spory między państwem, a mieszkańcami, którzy nie godzą się na zbyt niskie odszkodowanie. Co ciekawe dochodzi także do zawyżenia wartości nieruchomości, a więc niejako działanie rzeczoznawców na szkodę Skarbu Państwa. Skąd takie informacje? Okazuje się, że od początku działania specustawy dla około 80% wszystkich odszkodowań wynikających z wywłaszczenia wpłynęły skargi samych zainteresowanych, czyli właścicieli nieruchomości. Skargi te dotyczyły naturalnie błędnego wyliczenia wartości dobytku danej osoby.

Spóźnianie się z wypłatą odszkodowań

Kolejnym, bardzo dużym problemem, jest brak terminowości jeśli chodzi o wypłatę tych odszkodowań. Kilka miesięcy oczekiwania to jeszcze nic. Wiele osób czeka nawet latami. Sprawa jest poważna, gdyż ludzie ci zostają tak naprawdę z niczym. Zabiera się im nieruchomość, nie oddaje pieniędzy i w efekcie ludzie ci często muszą się ratować dachem nad głową u rodziny bądź najbliższych znajomych. Według zapowiedzi Ewy Kopacz w latach 2014-2020 kolejne inwestycje drogowe pochłoną 93 miliardy złotych. Oznacza to więcej wywłaszczeń, a więc czas najwyższy rozwiązać także problem nieprawidłowości tych działań.

Dodaj komentarz