Najnowsze dane o rynku nieruchomości i kredytach hipotecznych

O ile styczeń i luty tego roku nie przyniosły specjalnych zmian na polskim rynku nieruchomości, tak marzec 2015 roku wydaje się być przełomowy. Według ostatnich analiz widzimy ogromne różnice cenowe, nie zawsze na korzyść dla kupujących, ale ogólna tendencja jest wyraźnie spadkowa. Do przygotowania tych danych wykorzystano informacje z 15 największych miast w Polsce. Okazuje się, że w marcu 2015 roku ceny nieruchomości są o prawie 1% niższe niż w tym samym miesiącu rok temu. Zdecydowanie największe spadki cen nieruchomości zanotowane zostały w Olsztynie.

Działki budowlane drożeją

Niestety w przypadku nieruchomości w postaci działek budowlanych tendencja jest zupełnie odwrotna i nieprzerwana już od dłuższego czasu. Jeśli ktoś chciałby wybudować własny dom jednorodzinny to odkładanie decyzji o zakupie ziemi na kolejne miesiące może wiązać się z rosnącymi wydatkami. Aż o 6%, oczywiście średnio, droższe są bowiem działki budowlane w największych miastach naszego kraju, biorąc naturalnie porównanie z marcem 2014 roku. Tendencję wzrostową jeszcze lepiej widać porównując marzec 2015 roku do marca 2013 roku. W takim przedziale czasowym ceny wzrosły już o ponad 14%, a więc tendencja wzrostowa jest dość stabilna i równa. Z drugiej jednak strony dobre informacje płyną z banków do tych osób, które chciałyby wziąć kredyt hipoteczny na zakup własnego mieszkania.

Zdjęcie pochodzi ze strony PixaBay

Rekordowo niskie oprocentowanie kredytów

Wraz z początkiem kwietnia 2015 roku banki wreszcie wprowadziły u siebie obniżoną stawkę WIBOR. Efekt tych zmian jest taki, że na chwilę obecną mamy rekordowo tanie kredyty hipoteczne, które raczej niższe już nie będą. Ewentualne obniżki mogłoby być już spowodowane tylko i wyłącznie obniżeniem marży bankowej, ale jak wiadomo w ostatnich miesiącach banki raczej podnoszą marżę niż ją obniżają. Średnio 3,46% wynosi dzisiaj oprocentowanie kredytu hipotecznego. Jest ono nawet niskie dla kredytów z minimalnym wkładem, gdyż wynosi 3,65%. Ciekawostką jest tutaj nowa oferta banku BPH, która zakłada marżę w wysokości 0,85% z prowizją 5%. Co prawda wymagana jest mocna zdolność kredytowa i posiadanie konta w tym banku, które jest regularnie zasilane, ale to nadal naprawdę atrakcyjna oferta kredytowa.

Dodaj komentarz