Masowy wykup nieruchomości przez obcokrajowców w Portugalii

Od 2014 roku w Portugalii notuje się bardzo poważny wzrost zainteresowania tamtejszymi nieruchomościami przez obcokrajowców. Głównymi zainteresowanymi są tutaj obywatele Unii Europejskiej, a w szczególności osoby z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Francji. Według szacunków w zeszłym roku wzrost zainteresowania nieruchomościami przez obcokrajowców wyniósł aż 64%. Cudzoziemcy kupili wtedy łącznie 7530 różnych nieruchomości co daje niebagatelną liczbę około 20 nieruchomości każdego dnia. Co skłania obywateli wspólnoty do kupowania mieszkań właśnie w Portugalii?

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedia

Kryzys gospodarczy napędził sprzedaż nieruchomości

Przede wszystkim głównym powodem jest poważny kryzys gospodarczy z którym to Portugalia zmaga się już od pewnego czasu. W efekcie załamania gospodarki ceny nieruchomości bardzo spadły i stały się niezwykle konkurencyjne biorąc pod uwagę inne kraje Unii Europejskiej. Do tego dochodzi fakt, że w Portugalii stosunkowo niedrogie są koszty życia. Wielu obcokrajowców kupujących tam nieruchomości to osoby, które postanowiły spędzić w tym kraju urlop po którym to padła decyzja o zakupie takiej nieruchomości. Co bardzo ciekawe w dużej mierze są to emeryci, osoby ceniące sobie dość przyjazny klimat panujący szczególnie w południowej części Portugalii, a w szczególności zimą. Wielu emerytów spędza czas w Portugalii od października aż do maja, a więc kiedy zima daje się we znaki w zachodniej i środkowej Europie. Także polscy obywatele coraz częściej decydują się na zakup nieruchomości w Portugalii.

Emeryci mają łatwiej

Zainteresowanie nieruchomościami Portugalii przez emerytów wynika także z wielu bonusów dla nich. Od 2014 roku emeryci z innych krajów nie muszą płacić podatku dochodowego w Portugalii. Mało tego, mogą dostać złotą wizę. Aby ją otrzymać wystarczy nabyć nieruchomość o wartości minimum 500 tysięcy euro. Złota wiza przysługuje jednak także tym obcokrajowcom, którzy stworzą w Portugalii minimum 30 miejsc pracy lub zainwestują nie mniej jak milion euro.

Dodaj komentarz