Lokale „pod klucz” czy w stanie surowym? Zalety gotowych mieszkań

Odwiecznym dylematem klientów na rynku nieruchomości jest to, czy zainwestować w mieszkanie gotowe, czy w stanie surowym, dlatego warto się temu przyjrzeć bliżej, tym bardziej że coraz więcej ludzi decyduje się na wariant pierwszy. Dlaczego?

 

Oszczędzamy czas… i nie tylko

Otóż po pierwsze – mieszkanie pod klucz to synonim oszczędności czasu i wielu innych problemów. Inwestując w takowe, nie ma bowiem mowy o niesprawnej kanalizacji czy ogrzewaniu, o niekompletnej instalacji elektrycznej, o nieszczelnych oknach, o braku ceramiki czy podłóg, czy nawet o niepomalowanych ścianach. Zresztą, bazując na samodzielnych pracach wykończeniowych, istnieje też olbrzymie ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Owszem, wykończenia własnym sumptem to spora oszczędność, ale czy aby cena za zaoszczędzenie jest tu adekwatna do owego ryzyka?

Zdjęcie pochodzi z National Archives and Records Administration

Zdjęcie pochodzi z National Archives and Records Administration


 

Ekipa wykończeniowa musi być sprawdzona

Jeśli natomiast chcemy, aby za wykończenie naszego mieszkania odpowiadała ekipa wykończeniowa, konieczne jest upewnienie się, czy będzie to ekipa dobra. Chodzi tu o wszystko, zaczynając od relatywnie tanich materiałów, poprzez zadowalający nas standard wykończeń, a na cenie za robociznę kończąc. Po drugie – dobrze jest upewnić się, ile za wykończenie bierze sam deweloper i ogólnie, jakie wrażenia ze współpracy z nim mają dotychczasowi klienci. Swoją drogą, jeszcze odnośnie deweloperów – mieszkanie pod klucz często jest tańsze, ponieważ oferują oni urządzanie zbiorowe, jednak wielu klientów z tego nie korzysta, ponieważ dla nich najważniejszy jest indywidualizm i samodzielnie przeprowadzone prace aranżacyjne. Wtedy to też zaczyna się gonitwa po sklepach i katalogach w poszukiwaniu adekwatnego indywiduum.

Jak więc widać, ile komentarzy, tyle opinii, dlatego stając przed wyborem inwestycji na rynku nieruchomości musimy pamiętać o dokładnym sprecyzowaniu swoich potrzeb. Bez tego absolutnie nie ma szans na osiągnięcie pełnowymiarowej satysfakcji inwestycyjnej i co więcej, bez tego istnieje spore ryzyko, że przepłacimy za coś, co wcale nas aż tak nie interesuje.

 
Zdjęcie pochodzi z National Archives and Records Administration

Dodaj komentarz