Kwietniowa inflacja na stałym poziomie

Główny Urząd Statystyczny podał niedawno, że inflacja w kwietniu utrzymała się na niemalże takim samym poziomie, bo wzrosła jedynie o 0,3%. Jest to potwierdzenie prognoz ekonomistów, którzy już parę miesięcy temu przewidywali stagnację inflacyjną. Dość zresztą powiedzieć, że Państwowa Agencja Prasy przeanalizowała wypowiedzi kilku z nich i ustaliła, że najbliższą prognozą na ubiegły miesiąc była cena towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie o 0,6% większym, a zatem bliska prawdy.

Tanieje żywność i napoje

Do najtańszych obecnie produktów należy szeroko rozumiana żywność oraz napoje bez alkoholu. Z pierwszej grupy najbardziej potaniał cukier, bo prawie o 8%, mąka pszenna (prawie o 2,4%) i warzywa (prawie o 2%). Jeśli chodzi zaś o napoje, najbardziej potaniało mleko, bo prawie o 1%. Jeśli chodzi o transport, również mieliśmy do czynienia z obniżką, aczkolwiek była ona bardzo mała – 0,1% – i wiązała się przede wszystkim z obniżką paliw w tym miesiącu. Warto też wspomnieć o tzw. łączności, która staniała o 1,5%.

Zdjecie pochodzi ze strony Freeimages.com

 

Presja inflacyjna, a polska gospodarka

Nie ma więc żadnych wątpliwości, że tak zwana presja inflacyjna jest dziś bardzo obecna i widoczna właściwie z każdej strony. To też właśnie ona determinuje teraz charakter ożywienia gospodarczego, dlatego też Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie przedłuży okres stabilizacji stóp. Do kiedy? Być może do końca roku, aczkolwiek tu jeszcze ciężko wskazywać na jakąkolwiek datę. Niektórzy specjaliści uważają też, że aktualna inflacja pokazuje, iż mamy do czynienia ze sporą konkurencją na polskim rynku. To konfrontuje się z ograniczonymi możliwościami finansowymi klientów. Wszystko może się oczywiście zmienić, kiedy najbliższy odczyt inflacji będzie ujemny, ale to tez raczej gdybanie. Na razie mamy do czynienia ze stabilnością i ta widoczna jest w całej gospodarce. Nie pozostaje więc nic jak z tego stanu rzeczy korzystać, tym bardziej że sami widzimy, iż taka tendencja może się przez długi okres czasu po prostu nie pojawić. Inna rzecz, że ekonomiści przewidują wzrost, planowany na czwarty kwartał br.

Zdjecie pochodzi ze strony Freeimages.com

Dodaj komentarz