Kupowanie nieruchomości z hipoteką

Zeszłoroczne regulacje w sprawach nieruchomości z hipoteką ułatwiają ich zakup, a więc warto dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie bezpiecznej weń inwestycji, tym bardziej że sprzedaż mieszkania to nieraz ostatnia szansa dla pogrążonych w długach, a ta sytuacja nieraz skłania do przekrętów. Doświadczony inwestor na te ostatnie nie może sobie pozwolić, dlatego pierwszym jego krokiem powinno być zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości. Do tego wystarczy tylko numer księgi wieczystej oraz dostęp do Internetu (www.ekw.ms.gov.pl).

 

Kilku właścicieli to już nie problem

Przed wspomnianymi regulacjami, spory problem stanowiło kilku właścicieli jednej nieruchomości. Hipoteka obciążała bowiem każdego z nich, a to nieraz sprawiało spore problemy komunikacyjne pomiędzy nimi, a nowym potencjalnym nabywcą. Nowe regulacje obciążają natomiast tylko częściowo, a więc i nieruchomość zakupimy częściowo. Po uzyskaniu wiadomości z księgi wieczystej, kroki należy skierować do banku, gdzie został zaciągnięty kredyt przez zadłużonego właściciela i poprosić o jego aktualną wysokość oraz poprosić o wykreślenie hipoteki po spłaceniu długi. Trzecim krokiem będzie zawarcie aktu notarialnego (umowy przedwstępnej), która będzie stanowiła podstawę do podpisania umowy kredytowej z bankiem.

Źródło zdjęcia: www.sxc.hu

Źródło zdjęcia: www.sxc.hu

 

Po podpisaniu umowy kredytowej

Po jej podpisaniu, banki obydwu stron porozumieją się w kwestii pieniędzy za dług, czego następstwem będzie zamiana hipoteki. Aby ją jednak zrealizować, należy udać się z powyższymi zaświadczeniami z banku do sądu wieczystego. Podsumowując, kupno nieruchomości z hipoteką jest stosunkowo trudne (przede wszystkim ze względów logistycznych) i czasochłonne, dlatego – jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu oraz nie czujemy się na siłach do realizacji takiego przedsięwzięcia – warto skorzystać z pomocy doświadczonych firm, które się tym zajmują. Częściowego doradztwa udzielają zresztą też same banki oraz notariusz, aczkolwiek nigdy nie będą one miały charakteru kompleksowego – tak jak w przypadku owych firm.

 

Źródło zdjęcia: www.sxc.hu

Dodaj komentarz