Kupno mieszkania zagranicą, a podatek PIT

Ulga mieszkaniowa obowiązuje w naszym kraju już od bardzo dawna. Na czym ona polega? Zgodnie z przepisami prawa sprzedając swoje mieszkanie, czy dowolną nieruchomość, w okresie 5 lat od daty zakupu, należy zapłacić stosowny podatek PIT, który naliczany jest od wartości takiej nieruchomości. W praktyce istnieje jednak możliwość uniknięcia tego podatku i to oczywiście w sposób legalny. Nie zapłacimy tej kwoty w przypadku kiedy sprzedamy mieszkanie po to, aby za te pieniądze kupić sobie inne, oczywiście istnieje możliwość dopłaty do nowego mieszkania z własnej kieszeni. Podatek zapłacimy jednak jeśli kupiona nieruchomość będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Tak to wygląda w kraju, ale co z podatnikiem, który sprzedał mieszkanie w Polsce i chce za te pieniądze kupić sobie inne, ale już nie w naszym kraju? Czy także trzeba płacić podatek?

Ulga mieszkaniowa poza Polską

Dyrektor katowickiej izby skarbowej jednoznacznie powiedział, że w takiej sytuacji także nie trzeba płacić podatku PIT. To, że dane mieszkanie zostało kupione w innym kraju nie zmienia podstawowego stanu rzeczy, a więc faktu, że sprzedaliśmy jedno mieszkanie, aby zakupić następne. Wynika to zresztą z zapisów prawa, które jednoznacznie mówią o tym, że z ulgi skorzystać można na terenie krajów Unii Europejskiej jak i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Musimy tylko pamiętać o tym, że zgodnie z prawem mamy dokładnie dwa lata na to, aby kupić sobie kolejne mieszkanie. Okres ten liczony jest dokładnie od dnia sprzedaży poprzedniego mieszkania.

Zdjęcie pochodzi ze strony Urzędu Skarbowego

Skarbówka może nas skontrolować

Kupując mieszkanie w innym kraju, i korzystając z ulgi mieszkaniowej, musimy jednak pamiętać o tym, że pomimo przebywania w innymi kraju nie możemy czuć się bezkarnie. Okazuje się bowiem, że urząd skarbowy ma pełne prawo do zweryfikowania faktu czy mieszkanie faktycznie kupiliśmy, a do tego czy na pewno nie wykorzystujemy go do własnej działalności gospodarczej. W każdej chwili możemy wiec spodziewać się kontroli urzędników.

Dodaj komentarz