Kupić dom czy mieszkanie? Najważniejsze zalety

Chyba dla każdego z nas decyzja o zakupie własnej nieruchomości jest naprawdę trudna do podjęcia i nie ma co się temu dziwić. Z zakupem nieruchomości wiążą się przecież niezwykle duże wydatki. Dla sporej części z nas jest to zwyczajni inwestycja życia, którą niejednokrotnie trzeba podpierać jeszcze bardzo kosztownym kredytem na długie lata. Kiedy decydujemy się już na zakup nieruchomości to chcemy, aby było to coś idealnego, najlepiej spełniającego nasze wymagania i potrzeby. Wybieramy zazwyczaj pomiędzy mieszkaniami w wielorodzinnych blokach oraz domami. Na pewno mieszkanie jest tańsze od domu i to często decyduje o ostatecznym wyborze, ale jakie plusy ma życie w mieszkaniu, a jakie w domu?

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedia

Mieszkanie, czyli kompletny brak obowiązków

Osoby kupujące mieszkania w wielokondygnacyjnych budynkach na pewno będą potrafiły doskonale uargumentować swój wybór. Z pewnością jednak najczęściej pojawiającą się opinią jest to, że mając mieszkanie zdejmujemy z siebie dużą odpowiedzialność, w szczególności w przypadku mieszkania spółdzielczego. Nie martwimy się o skoszenie trawnika, zamiecenie chodnika czy odśnieżenie zimą. Nie musimy samodzielnie wykonywać remontów budynku, malować ich czy chociażby ocieplać. Do tego przy poważniejszych problemach dzielimy je na wszystkich mieszkańców budynków co jest łatwiejsze i tańsze. Na koniec oczywiście cena. Popularnie kupowane dzisiaj mieszkania dwupokojowe są o wiele tańsze niż nawet najmniejszy domek.

Beztroskie życie w domku?

Życie w domu jednorodzinnym może nie wydawać się tak beztroskie bo przecież trzeba się ciągle zajmować budynkiem i okalającym go terenem. Z drugiej jednak strony mamy większe poczucie bezpieczeństwa bo z domu chociażby nikt tak łatwo nas nie wyeksmituje. Do tego nie płacimy czynszu tylko raz w roku naprawdę niski podatek od gruntu. Nie jesteśmy uwiązani do naszych sąsiadów, mamy więcej intymności i do tego mnóstwo przestrzeni życiowej, w tym możliwość swobodnego wypoczywania na świeżym powietrzu. Domek jest naprawdę dobrym rozwiązaniem dla dużych rodzin, gdzie ich ceny są porównywalne do cen naprawdę dużych mieszkań.

Dodaj komentarz