Kredyty hipoteczne w złotówkach także mogą być ryzykowne

W ostatnich latach bardzo dużo mówiło się, i nadal się mówi, o kredytach zaciąganych we frankach szwajcarskich. Mnóstwo osób, w momencie boomu na rynku mieszkaniowym, zdecydowało się właśnie na takie kredyty. Nikogo szczególnie zastanawiało wtedy to dlaczego banki nie widzą zdolności kredytowej dla tych osób dla kredytów złotówkowych, ale już te we frankach szwajcarskich udzielają z chęcią. Po latach nastąpiło załamanie, kurs franka został uwolniony, a ludzie po kilku latach spłacania kredytów wciąż mieli zadłużenia wyższe niż wartość ich mieszkań. Pojawiały się różne plany pomocy dla tych osób, które jednak nie doszły do skutku, w głównej mierze przez to, że budzą pewne niekorzystne względy moralne. Na pewno jednak zmieniły się przepisy, które mają chronić przed problemem w przyszłości. Dzisiaj kredyt walutowy dostaną bowiem tylko te osoby, która faktycznie w danej walucie zarabiają. Innej opcji nie ma. Mało kto jednak mówi o tym, że kredyty w złotówkach są równie niebezpieczne i jest duża szansa na to, że raty nagle wzrosną.

Oprocentowanie zmienne kredytów hipotecznych najpopularniejsze

Od lat panuje na polskim rynku kredytów hipotecznych względny spokój przede wszystkim przez rekordowo niskie stopy procentowe, dobrą koniunkturę finansową i niezłe wyniki finansowe świata. To jednak zawsze bardzo niestabilne wskaźniki. Rosnąca w Polsce inflacja wcześniej czy później zmusi Radę Polityki Pieniężnej do podniesienia stóp procentowych i wtedy zaczną się schody. Tanie do tej pory kredyty hipoteczne w złotówkach nagle zaczną się robić kosztowne, a osoby nie osiągające zbyt wysokich dochodów mogą mieć poważne problemy ze spłatą, mając analogiczną sytuację jak osoby z kredytami frankowymi.

Promocja stałego oprocentowania

Prawdopodobnie już niedługo NBP rozpocznie więc program promowania kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu. Dzisiaj jest to kwestia niszowa, gdyż ledwo nieco ponad 4% kredytów hipotecznych w roku 2016 miało stałe oprocentowanie. Niskie stopy procentowe sprawiają, że takie kredyty są dużo droższe. W dłuższej perspektywie to jednak ogromne bezpieczeństwo, a kredytów hipotecznych nie zaciągamy przecież na 2-3 lata. Niezależnie od sytuacji na rynku taki kredyt nie zmienia swojej wartości.

Dodaj komentarz