Kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczny? – podpowiadamy, który produkt lepiej wybrać na remont

Każdy remont to poważna sprawa która wiążę się nie tylko z niedogodnością ale też z kosztami. Jeśli zamierza się gruntownie wyremontować swoją przestrzeń życiową bez niepotrzebnych niespodzianek to należy przygotować sobie wcześniej finansowe zaplecze.

remont mieszkania

flickr.com | Valsts kanceleja

Banki intensywnie promują kredyty gotówkowe na dowolne cel, jednak w niektórych wypadkach korzystniejsza jest pożyczka hipoteczna. Przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się plusom i minusom obu produktów.

Na duży remont lepsza pożyczka hipoteczna

Jeśli planuje się duży remont lepiej sięgnąć po pożyczkę hipoteczną. Jej główną zaletą jest to, że można pożyczyć dużą kwotę z dość niskim oprocentowaniem. Maksymalna kwota jest uzależniona nie tylko od zdolności kredytobiorcy ale też od wartości nieruchomości, lecz minimalna wartość pożyczki to i tak kilkadziesiąt złotych.

Niski koszt pożyczki jest związany z mocnym zabezpieczeniem kredytu. Ponieważ bank w wypadku takie zobowiązania wymaga aby w księdze wieczystej była wpisana hipoteka na jego rzecz. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami ustanowienia hipoteki, czyli koszt wyceny nieruchomości oraz wpisu do ksiąg. Również w przypadku takich operacji bank wymaga aby nieruchomość stanowiąca zabezpieczenie była ubezpieczona, oczywiście na koszt właścicieli. Ponieważ okres spłacania takich zobowiązań wynosi kilkadziesiąt lat, to bank daje możliwość dopasowania comiesięcznej raty do możliwości finansowych inwestora. Jeśli natomiast posiada się już kredyt hipoteczny na daną nieruchomość to często nie można otrzymać pożyczki hipotecznej. W takim wypadku warto sięgnąć po kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy dobre rozwiązanie na mały remont

Niewątpliwie kredyty gotówkowe to jedne z droższych produktów bankowych. W niektórych bankach można dostać względnie korzystne warunki, jednakże najczęściej niższe oprocentowanie dostają tylko wybrani klienci spełniający wygórowane kryteria. Maksymalny okres na jaki można dostać kredyt gotówkowy to kilka lat. Oznacza to, że w znacznym stopniu obciąża domowy budżet. Największą zaletą tego kredytu jest szybkość jego uzyskania oraz dostępność.

W przeciwieństwie do pożyczki hipotecznej procedura przyznania tego kredytu nie ciągnie się tygodniami oraz nie wymaga tak dużej dokumentacji. Najczęściej wystarczy oświadczenie o zarobkach, będąc stałym klientem banku można liczyć nie tylko na lepsze warunki ale też na szybką decyzję o przyznaniu kredytu.

Dodaj komentarz