Kolejny sposób na kryzys. Na eBay’u pojawiają się oferty sprzedaży nieruchomości z Grecji

Okazuje się, że Grecy za wszelką cenę starają się odegnać widmo długo. Na aukcjach internetowych na popularnym portalu można licytować między innymi pałace, biurowce a także stację samochodowe.

domy mieszkalne w Grecji

flickr.com | massonth

Duch na sprzedaż

Wystawiając nieruchomości na eBay’u Grecy stosują ciekawe techniki marketingowe. Wszystko po to by zachęcić klienta do kupna. Pewna lekko uszkodzona posiadłość w centrum Aten przy ulicy Smoleńskiej jest reklamowana przez Hellenic Republic Asset Development w orgyginalny sposób. Na aukcji można przeczytać, że w domu pojawia się duch poprzedniego właściciela i straszy potencjalnych nabywców słowami: „To mój dom!”. Natomiast Greckie władze nie potwierdzają tych rewelacji. Pewne jest to, że ten dwupiętrowy, zabytkowy pałacyk stojący pośrodku opuszczonego ogrodu został sprzedany na aukcji 17 września.

Klątwa nad budżetem Grecji

Sprzedaż nieruchomości ma na celu uregulowanie 240 miliardów euro pożyczki przyznanej przez EBC, MFW i Komisję Europejską. Jednakże nie idzie to tak sprawnie jak zakładano. Dyrektor wykonawczy działu nieruchomości Hellenic Republic Asset Development Fund Andreas Taprantzis
określił to mianem klątwy wiszącej nad greckim budżetem, czyli zero przychodów, zero podatków.
Ograniczona regulacjami prawnymi, oporami politycznymi a przede wszystkim opóźnieniami i brakiem popytu sprzedaż majątku państwowego nie zapewniła Grecji oczekiwanych przez międzynarodowych kredytodawców wpływów. Takiej sytuacji zamierzają oni bardziej krytycznym okiem przyjrzeć się greckiej strategiom sprzedaży.

Prywatyzacja głównym celem sprzedażowym

Grecki rząd założył wpływy ze sprzedaży nieruchomości za pośrednictwem aukcji internetowych na poziomie 35-50 milionów euro poinformował Andreas Taprantzis. Jest to pozytywna wiadomość dla międzynarodowych wierzycieli ponieważ także oni są zainteresowani efektywnością greckiej prywatyzacji. Jest to temat do omówienia podczas podjęcia trzeciej transzy pakietu pomocowego. Głównym celem dla Grecji jest obniżenie długu publicznego poniżej 124 procent PKB w 2020 roku z obecnego poziomu 176 procent PKB.

Dodaj komentarz