KNF i NBP obawiają się popularności kredytów ze zmiennym oprocentowaniem

Komisja Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Polski, podczas ostatniej konferencji, wyrazili swoje ogromne zaniepokojenie wysoką popularnością kredytów hipotecznych ze zmiennych oprocentowaniem w Polsce. Nasz kraj jest praktycznie jedynym w Europie, gdzie praktycznie większość kredytów mieszkaniowych jest właśnie ze zmiennym oprocentowaniem. Według uczestników konferencji jest to sytuacja wysoce niebezpieczna, biorąc pod uwagę polskie realia zarobkowe. Na chwilę obecną kredyty hipoteczne są w Polsce jednym z najlepiej spłacanych zobowiązań. Zaledwie 3% kredytów nie jest spłacanych regularnie, a na chwilę obecną w Polsce jest ponad 2 miliony takich kredytów, które opiewają łącznie na kwotę około 386 miliardów złotych. Względny spokój może się jednak szybko zburzyć.

Stawka WIBOR jest aktualnie wyjątkowo niska

W przypadku kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową podstawowym wyznacznikiem jest tutaj stawka WIBOR. Jej zmiana wpływa na ogólną zmianę oprocentowania kredytów i warto mieć świadomość tego, że na chwilę obecną jest ona rekordowo niska. Jeszcze 4-5 lat temu stawka WIBOR wynosiła około 5%. Jeśli dzisiaj powrócilibyśmy do takiej stawki to rata za przeciętny kredyt na 300 tysięcy złotych wzrosłaby o ponad 550zł! Kwota jest niebagatelna i stąd ogromne obawy o kredyty ze zmienną stopą procentową.

Tylko 4 banki oferują stałe stopy oprocentowania

Obecnie w Polsce tylko PKO BP, BZ WBK, Alior Bank oraz BGŻ oferują swoim klientom kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową, ale zainteresowanie nimi jest w zasadzie znikome. Dzieje się tak dlatego, że taki kredyty po prostu są nieco droższe od tych ze zmienną, gdzie dzięki niskiej stopie WIBOR może być niższe oprocentowanie. Stałe oprocentowanie pozwala jednak spać spokojnie, gdyż rata kredytu nie będzie się zwiększała przy złej sytuacji na rynku. KNF chcą wprowadzać specjalne programy, które będą zwiększały świadomość ryzyka związanego z zaciąganiem kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Zmiana nastawienia może uchronić po prostu przed poważnymi problemami w przyszłości.

Dodaj komentarz