Kiedy pęknie bańka na rynku chińskich nieruchomości? Eksperci zastanawiają się jak z nią walczyć

Gwałtownie rosnące ceny mieszkań na chińskim rynku to duży problem dla gospodarki. Eksperci z Pekinu zastanawiają się jak „przekuć bańkę” a jednocześnie nie zaszkodzić sektorowi będącemu jednym ze strategicznych motorów gospodarki.

chińskie nieruchomości

flickr.com | World Bank Photo Collection

Rekordowe ceny nowych mieszkań

Według danych chińskiego urzędu statystycznego w 69 na 70 monitorowanych miast odnotowano w sierpniu najwyższy w tym roku wzrost cen mieszkań. W porównaniu do sierpnia ubiegłego roku cena mieszkania wzrosła średnio o 8,3 procent.

Skok cen powyżej przeciętnej odnotowano czterech najważniejszych metropoliach: w Pekinie i Szanghaju wzrósł on o 15 procent, w Shenzhen o18 procent, a w Guangzhou nawet o 19 procent. Równie szybki wzrost cen odnotowuje się na rynku wtórnym. W stosunku do sierpnia ubiegłego roku w Pekinie ceny wzrosły o 16 procent natomiast w w Szanghaju i Guanghou o 11 procent. Ten gwałtowny wzrost cen mieszkań przyprawia o ból głowy władze tego kraju.

Rosnący problem Chińskich władz

Na razie władze Chin nie mają co liczyć na to, że problem sam się rozwiąże ponieważ szczyt zakupu nieruchomości przypada na wrzesień i październik, więc można się spodziewać kolejnych wzrostów cen. Sytuacja na rynku nieruchomości jest jednym najpoważniejszych zmartwień nowych chińskich władz. Ponieważ sektor budowlany w dużym stopniu napędza wzrost gospodarczy, dlatego też władze nie mogą zbytnio schłodzić tego rynku, zwłaszcza że tempo wzrostu PKB w Chinach jest coraz słabsze. Należy zatem oczekiwać, że działania nie będą podjęte przez władze centralne na terenie całego kraju, ale inicjatywę w ratowaniu gospodarki przejmą te ze szczebla lokalnego.

Część mniejszych miast już zresztą stosuje pewne kroki mające na celu obniżenie cen mieszkań. W Zhengzhou ograniczono możliwość kupna domów przez osoby które są poniżej 20. roku życia, natomiast w Wenzhou drugą nieruchomość mogą kupić tylko rezydenci. Zresztą to drugie miasto jest jednym spośród 70 badanych, w którym odnotowano spadek cen nieruchomości.

Dodaj komentarz