Już wkrótce pojawią się „inteligentne” liczniki

Już od kilku miesięcy pojawiają się pewne pogłoski na temat tzw. „inteligentnych” liczników energii elektrycznej. Urządzenie to nie jest wymysłem naszego rządu, ale całej Unii Europejskiej. Według specjalnej dyrektywy każdy kraj musi do końca 2020 roku pokryć nowymi licznikami minimum 80% gospodarstw domowych korzystających z energii elektrycznej. W Polsce szacuje się, że do zamontowania będzie około 13 milionów takich urządzeń. Czym są te liczniki i dlaczego nazywa się je inteligentnymi?

Stałe monitorowanie zużycia prądu

Inteligencja w tego typu licznikach będzie polegała na tym, że urządzenie ma komunikować się na bieżąco z dostawcą prądu. W efekcie każda z tych firm będzie miała stały wgląd na to ile w danym momencie zużywamy prądu. Cel takiego zabiegu jest tak naprawdę jeden. Chodzi tutaj o obniżenie rachunków za prąd. Stale zbierane dane będą mogły tworzyć swego rodzaju statystyki zużycia energii elektrycznej w każdym gospodarstwie domowym. Na tej podstawie dostawcy prądu będą mogli ustalać różnego rodzaju rabaty, a nawet wprowadzać darmowe godziny korzystania z prądu wtedy, gdy zużywamy go naprawdę bardzo mało.

Zdjęcie pochodzi ze strony Flickr

 

Projekt inteligentnych liczników budzi ogromne kontrowersje

Wprowadzenie nowych liczników energii elektrycznej budzi w Polsce ogromne kontrowersje. Wiele osób uważa bowiem, że jest to kolejny element, który ma za zadanie inwigilację w nasze życie. Uznaje się bowiem, że możliwym będzie określenie nawet jakie sprzęty elektryczne są w danej chwili użytkowane, a to brak poszanowania dla prywatności człowieka. Firmy energetyczne zarzekają się, że dane z liczników będą wykorzystywane tylko i wyłącznie do tworzenia lepszych ofert sprzedaży prądu. Z drugiej jednak strony i tak jesteśmy na te urządzenia skazani przez unijną dyrektywę.

Trwają prace nad przyspieszeniem wymiany liczników

Ministerstwo Gospodarki już zaczęło intensywne prace nad zmianą przepisów w taki sposób, aby wymiana liczników była jak najszybsza i jednocześnie mało uciążliwa dla odbiorców prądu. Już wkrótce poznamy wyniki tych prac.

Dodaj komentarz