Jakie są wady i zalety inwestowania w nieruchomości?

Popularność inwestowania w nieruchomości jest dzisiaj w Polsce na pewno bardzo duża. Wiąże się to przede wszystkim z perspektywą sporych zwrotów, szczególnie w porównaniu z lokatami bankowymi, które niestety w ostatnich latach, przez niskie stopy procentowe, są mało opłacalne. Inwestowanie ma oczywiście sporo pozytywnych cech, ale także i wad, o których musimy pamiętać. Warto poznać wady i zalety zanim zabierzemy się za tego typu inwestycje.

Podstawowe zalety inwestowania w nieruchomości

Najpopularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach jest oczywiście ich wynajmowanie, zarówno osobom prywatnym, jak i firmom szukającym miejsca do prowadzenia swojej działalności. Zainteresowanie wynajmem jest obecnie całkiem wysokie, szczególnie w dużych miastach, co z pewnością stanowi zaletę. Ważną kwestia jest także ryzyko, które przy nieruchomościach nie jest bardzo wysokie. Nawet jeśli będą problemy z wynajęciem to małe jest prawdopodobieństwo, że nasza nieruchomości straci na wartości, a nam przepadnie część kapitału. Do zalet należy dodać także fakt, że w zasadzie każdy może zająć się tego typu inwestycjami. Wynajmowanie mieszkania nie jest wielkim wyzwaniem, wystarczy tylko dobrze poznać zasady przygotowywania umowy. Do tego wynajmując nieruchomości nie mamy w związku z nią zbyt wiele obowiązków.

Najważniejsze wady związane z inwestowaniem w nieruchomości

Nie ma oczywiście róży bez kolców i ta zasada świetnie pasuje do rynku nieruchomości. Największą wadą jest wysokość kapitału. Aby zacząć inwestować w nieruchomości trzeba je kupić, chociaż jedną, a więc mieć dużo gotówki. Inwestowanie poprzez kupno mieszkania na kredyt nie zawsze oznacza znacznie obniżone zyski, ale nawet tutaj trzeba mieć sporo gotówki, chociażby do wpłacenia wkładu własnego przy braniu kredytu. Wadą jest niestety także duża konkurencja, jeśli chcemy inwestować w wynajem. Ofert na rynku jest mnóstwo i czasem możemy długo czekać na najemcę. Problemem mogą być także sami najemcy, kiedy już ich znajdziemy. To nie tylko ryzyko nieuiszczania opłat czynszowych, ale trafiają się niestety ludzie, który mogą nam kompletnie mieszkanie zdemolować. Walka o odszkodowanie może trwać nawet długie lata w sądzie.

Dodaj komentarz