Jakie nieruchomości kupują Polacy?

Serwis internetowy dom.gratka.pl w ostatnim czasie podzielił się swoimi statystykami związanymi ze sprzedażą mieszkań w Polsce. W ten sposób zrodził się ranking, który wyraźnie pokazuje trendy na rynku nieruchomości pośród naszych rodaków. Zdecydowanie na pierwszym miejscu znajdują się tutaj lokale, które są warte nie więcej jak 300 tysięcy złotych. To takie nieruchomości kupujemy najczęściej i wykorzystujemy je zarówno jako miejsce do mieszkania jak i pod różne inwestycje. Są to raczej mieszkania typowe, czyli takie, które łatwo się sprzedaje. Zdecydowanie większe zainteresowanie jest do tego związane z nieruchomościami z rynku wtórnego niż z nowymi mieszkaniami.

Ważna jest lokalizacja

Ciekawostką jest to, że Polacy jednak zdecydowanie częściej przy wyborze dla siebie mieszkania kierują się jego lokalizacją, a nie stanem technicznym. Jest w tym dużo rozsądnego myślenia. Nie da się zmienić wystawy mieszkania, ulicy czy okolicy w jakiej się znajduje. Remont za to można przecież zrobić zawsze. Nie lubimy także mieszkań o podwyższonym parterze oraz takich, gdzie znajduje się wiele pięter, ale nie jest zainstalowana winda. Pośród mieszkań zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się te, które ulokowane zostały w blokach pamiętających czasy PRL-u. To dowodzi tego, że jesteśmy jednak tradycjonalistami. Wolimy proste, typowe układy mieszkań, które są powielane w wielu blokach, niż nowoczesne, w których to z małej przestrzeni stara się zrobić wrażenie dużego mieszkania. W rzeczywistości takie mieszkanie nie jest jednak ani praktyczne, ani też wygodne, a kosztuje duże pieniądze.

Zdjęcie pochodzi ze strony Flickr

 

Duże zainteresowanie domami

Na drugim miejscu, po blokach z PRL-u, znajdują się domy wolnostojące. Polacy jak widać zakochali się w domkach jednorodzinnych. Wynika to jednak w dużej mierze z chęci uwolnienia się od tłoku, brudu i smrodu dużych miast. Domy jednorodzinne kupujemy najczęściej na peryferiach, a nawet w miejscowościach przyległych do większych miast. Pośród domów jednorodzinnych najczęściej wybieramy te o powierzchni około 150 metrów kwadratowych.

Dodaj komentarz