Jakich mieszkań szukamy na rynku pierwotnym? Najnowsze dane

Już od wielu lat rynek pierwotny mieszkań cieszy się w naszym kraju bardzo dużym powodzeniem. Ostatnio zostały podane bardzo ciekawe dane dotyczące popytu mieszkań na rynku pierwotnym, które wyraźnie pokazują wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami. Czy to efekt pojawiającego się wzrostu gospodarczego?

 

Coraz chętniej kupujemy mieszkania o trzech pokojach

Jeszcze nie tak dawno temu największą popularnością cieszyły się mieszkania dwupokojowe. Obecnie zdecydowanie rzadziej kupujemy mieszkania z dwoma pokojami, a do tego spadło zainteresowanie kawalerkami. Wedle najnowszych danych kawalerki kupuje około 4.2% osób, mieszkania dwupokojowe 30.5%, a za to mieszkania z trzema pokojami kupuje średnio 40.2% osób. Dalej zainteresowanie już spada. 4 pokojami interesuje się niecałe 20% osób, 5 pokoi 4.6%, a 6 pokoi 1.1%. Większe mieszkania mają już zainteresowanie na poziomie mniejszym niż 1%.

Autorem zdjęcia jest użytkownik Marusia79 z serwisu commons.wikimedia.org

Autorem zdjęcia jest użytkownik Marusia79 z serwisu commons.wikimedia.org


 

Duże zainteresowanie mieszkań na poziomie cenowym między 200, a 300 tysięcy złotych

Dość interesująco wyglądają także dane związane z wartością kupowanych mieszkań na rynku pierwotnym. Pomimo tego, że najdroższe mieszkania cieszą się nadal bardzo niewielkim powodzeniem to jednak w średniej klasie wyraźnie widać niewielki wzrost. Dzisiaj najpopularniejsze są mieszkania w cenie od 200 do 300 tysięcy złotych. Jest to dokładnie 41.3% osób. W przedziale 100-200 tysięcy mieszkania kupuje nieco ponad 26% osób, a za to w granicach 300-400 tysięcy złotych odsetek ten wynosi 18.8%. Najmniejszą popularnością cieszą się mieszkania o wartości powyżej 700 tysięcy złotych oraz poniżej 100 tysięcy.

 

Coraz chętnie kupujemy mieszkania w pełni wykończone

Jeszcze kilka lat temu, wedle danych statystycznych, zdecydowanie woleliśmy kupować mieszkania do samodzielnego wykończenia, ale obecnie sytuacja ta znacząco się zmieniła. Według analiz ponad 40% sprzedawanych mieszkań jest właśnie w stanie pod klucz. Około 36% znajduje się w stanie developerskim.

 
Autorem zdjęcia jest użytkownik Marusia79 z serwisu commons.wikimedia.org

Dodaj komentarz