Jak zwiększyć popyt na rynku mieszkaniowym? Właściwe podejście do tworzenia ofert

Patrząc na polski rynek nieruchomości z perspektywy lokalnej widać, iż niektóre obszary naszego kraju mają problemy z zablokowaniem popytu na mieszkania, czego przykładem był chociażby rynek wrocławski równy rok temu. Co zatem zrobić, aby go odblokować i jednocześnie zwiększyć? Na ten temat wypowiadał się kiedyś Zbigniew Juroszek – prezes ATAL S.A. i jego słowa warto przytoczyć.

 

Potrzeba dostosowania produktu do potrzeb

Według Juroszka, każda sytuacja na lokalnych rynkach nieruchomości ma swoje potrzeby i kluczem do ożywienia popytu jest ich realizacja, a robi się to poprzez dostosowanie oferowanego produktu do określonej sytuacji, przede wszystkim poprzez urealnienie cen. Nieraz bowiem bywa tak, że wartość mieszkań czy lokali usługowych jest zawyżona w kontekście aktualnych okoliczności na rynku i wymaga optymalizacji cenowej. Po drugie natomiast – wiele mieszkań na polskim rynku powstało w trakcie pamiętnej hossy, po której ich wartość zwyczajnie spadła i deweloperzy powinni tę tendencję uwzględniać, a po trzecie wreszcie – ożywienie popytu musi wiązać się nie tylko z nowymi nieruchomościami, ale również z uatrakcyjnieniem obiektów starszych, na przykład poprzez remonty. Juroszek dodaje też, iż nie ma zapotrzebowania bez ciągłego rozwoju, dlatego nowe inwestycje powinny być ciekawe, najwyższej jakości i posiadać tak zwaną wartość dodaną – na przykład w formie wykończenia.

Autorem zdjęcia jest użytkownik Peckinpah z serwisu commons.wikimedia.org

Autorem zdjęcia jest użytkownik Peckinpah z serwisu commons.wikimedia.org


 

Dlaczego rynki lokalne są zróżnicowane cenowo?

Pozostaje odpowiedzieć jeszcze na jedną rzecz – dlaczego lokalne rynki mieszkaniowe są zróżnicowane pod względem cen? Otóż wszystko zależy od atrakcyjności i bogatości danego regionu, więc nic dziwnego, że przykładowy Wrocław – miasto rozwijające się, zapewniające nowe miejsca pracy i z dobrymi szkołami wyższymi – przyciąga coraz to większe rzesze zainteresowanych osiedleniem się tam. Co ciekawe, jeśli chodzi jeszcze o Wrocław, wpływ na ceny miał również fakt rozpoczęcia boomu mieszkaniowego w Polsce właśnie od tego miasta, co przełożyło się na pewną dojrzałość w kwestii kupowania mieszkań, w związku z czym wrocławski rynek nigdy nie będzie tańszy na przykład od katowickiego.

 
Autorem zdjęcia jest użytkownik Peckinpah z serwisu commons.wikimedia.org

Dodaj komentarz