Jak rozliczyć koszty remontów w przypadku nieruchomości wspólnotowych?

Wspólnoty mieszkaniowe są bardzo popularne w Polsce i dotyczą przede wszystkim mieszkań z wielkiej płyty, gdzie kilka okolicznych bloków stanowi lokalną wspólnotę zarządzającą całym tym majątkiem. To do wspólnoty odprowadza się później czynsz, ale i do wspólnoty należy odpowiedzialność za ewentualne remonty budynków czy też konieczne naprawy związane z różnymi uszkodzeniami. Życie we wspólnocie ma wiele zalet, gdyż to chociażby władze wspólnoty dbają o czystość dookoła nieruchomości, o odśnieżanie czy koszenie trawy. Z drugiej jednak strony rodzą się wątpliwości przy dokonywaniu remontów. Kto powinien za nie płacić i w jakiej części?

Remonty części wspólnej

Naturalnie wspólnota odpowiedzialna jest tylko i wyłącznie za elementy części wspólnej w danej nieruchomości. Wnętrze mieszkania remontujemy więc na własny koszt, ale chociażby klatki schodowe czy ocieplenia całego budynku powinna wykonać już wspólnota. Podstawowym założeniem jest tutaj specjalny fundusz remontowy, który płaci każdy mieszkaniec wspólnoty. Fundusz ten zawarty jest niejako już w kwocie samego czynszu i pieniądze trafiają do jednego worka, z którego później wyciągane są na ewentualne remonty. Zasada ta jest prosta i tak naprawdę bardzo uczciwa. Jeśli wspólnota na przykład remontuje klatkę schodową w danym bloku to za wykonanie takich prac każdy mieszkanie wspólnoty zapłaci dokładnie taką samą kwotę. Wspólnota jako całość ma jednak prawo decydować o tym jakie prace remontowe zostaną wykonane oraz jakie firmy mają podjąć się tego zadania. Najczęściej odbywa się to na zebraniach wspólnoty, gdzie ustalane są wszelkie szczegóły.

Inne opcje finansowania też są dopuszczalne

Bardzo ważne jest jednak to, aby mieć świadomość o innych możliwościach finansowania remontów w nieruchomości wspólnotowej. Przepisy prawa nie określają bowiem jak ma być finansowany remont w takim miejscu, a więc wspólnoty mają tutaj spore pole do popisu. Z drugiej jednak strony przepisy podkreślają, że inna forma finansowania musi by uzgodniona i zaakceptowana przez wszystkich członków danej wspólnoty. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby za remont klatki schodowej zapłacili tylko osoby z mieszkaniami przy tej właśnie klatce, ale na to musi być ogólna zgoda i rzadko wykorzystuje się takie możliwości.

Dodaj komentarz