Jak przygotować nieruchomość do zimowego sezonu?

Czy tego chcemy czy nie to zima już niedługo naprawdę zacznie pukać do drzwi naszych domów. Mieszkańcy bloków czy kamienic nie musza się specjalnie do tego przygotowywać, gdyż doglądaniem budynku powinna zająć się jego administracja. Osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych mają jednak więcej obowiązków, a nieruchomość przed zimą powinna być odpowiednio przygotowana. O czym należy wiec pamiętać?

Sprawdzenie dachu i rynien to podstawa

Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest oczywiście sprawdzenie stanu pokryć dachowych. Zima w naszym klimacie potrafi przeplatać okresy mroźne z odwilżami. Kiedy na dachu zalega dużo śniegu, który nagle zacznie się topić, to ogromna ilość wody jest w stanie skutecznie zawilgocić nam sufity i ściany. Tutaj ważne będzie także sprawdzenie rynien, które właśnie szczególnie w okresie zimowym powinny oferować wysoką sprawność w kwestii odprowadzania wody.

Listopad to ostatni moment na ocieplenie

Jeśli nie chcemy wydać majątku na ogrzewanie naszego domu to naprawdę warto zainteresować się jego ociepleniem. Mówimy o tym nie bez powodu, gdyż listopad to zazwyczaj ostatni moment na przeprowadzenie takich prac. Do wykonania ocieplenia temperatura na zewnątrz musi być przynajmniej kilka stopni powyżej zera, a w grudniu bywa już ciężko o takie dni. 15cm ocieplenia na budynku to nawet kilka tysięcy złotych oszczędności na ogrzewaniu w rocznym rozliczeniu, warto o tym pamiętać. Przy okazji nie zapomnijmy także o uszczelnieniu okien, przez które ucieka mnóstwo ciepła.

Jak ogrzewać?

Na koniec kilka porad dotyczących tego jak oszczędzić na kosztach ogrzewania. Po pierwsze nie warto utrzymywać równej temperatury w całym domu. Jest wiele pomieszczeń, z których zimą nie korzystamy i tam naprawdę temperatura 10-15 stopni w zupełności wystarczy. Ważna jest też kwestia wietrzenia. Oszczędniej i efektywnie wietrzyć raz i porządnie przez pełne otwarcie okien, niż tylko ich uchylanie na pół dnia. Nie zapominajmy także o przykręceniu kaloryferów gdy nie ma nas w domu. Nawet tak proste działanie pozwala oszczędzić nawet 15% kosztów ogrzewania.

Dodaj komentarz