Jak powiększyć swoje małe mieszkanie?

Dzisiaj w branży deweloperskiej wyraźnie widać modę na budowanie coraz mniejszych mieszkań. Wynika to naturalnie z kwestii ekonomicznych. Nie wiedzieć czemu mieszkania mają zdecydowanie zbyt wysoką cenę w stosunku do finansowych możliwości ludzi na naszym rynku. W związku z tym trochę się ich oszukuje oferując teoretycznie tanie mieszkania, których powierzchnia jest jednak przesadnie mała. Nie bez powodu dużym powodzeniem cieszą się dzisiaj kawalerki mające 2 pokoje! Tendencja jest przerażająca, szczególnie dla młodych ludzi, którzy kupują mieszkania bo chcą zakładać rodziny. Ciężko sobie wyobrazić 3, lub więcej, osób na tak małej przestrzeni. Realia są jakie są i trzeba się do nich dostosować. W jaki sposób można zwiększać swoje mieszkanie?

Optyka, porządek i wielofunkcyjność

W przypadku malutkich mieszkań zdecydowanie najważniejszy jest porządek. Nie możemy pozwolić sobie na nieład. Każda sterta brudnych ubrań, nieułożonych książek i dokumentów zmniejsza znacząco naszą przestrzeń życiową. Do tego jeśli chcemy poczuć się w naszym mieszkaniu bardziej swobodnie warto wykorzystać optykę. Widne pokoje i lustra sprawiają, że pomieszczenia optycznie wydają się być dużo większe niż w rzeczywistości. Możemy więc kupić szafy z lustrami, zamontować lustro w przedpokoju i tak dalej. Dzięki temu mieszkanie fizycznie nie będzie większe, ale my poczujemy się w nim bardziej swobodnie. Warto wykorzystać także z wielofunkcyjne elementy. Możemy kupić ławę rozkładaną, małą na co dzień, a dużą jak są goście. Duże rozkładane łóżka, wielofunkcyjne szafy czy systemy zabudowy kuchni, które sprawiają, że na przykład zmywarka wkomponowana jest w meble i nie tracimy przestrzeni bo na zmywarce na przykład mamy blat kuchenny.

Zdjęcie pochodzi ze strony Flickr

Zbędne ściany

Kawalerki z dwoma pokojami to naprawdę bzdura. Żaden z nich nie jest wtedy funkcjonalny. Naprawdę warto zburzyć wszystkie zbędne ściany. To zapewnia nam większą swobodę i powiększa przestrzeń życiową. Do tego jeśli tylko jest taka możliwość warto iść z pewnymi rzeczami w górę, czyli wybudować na przykład antresolę. Świetne są również pawlacze, idealne do niskich mieszkań, gdzie na antresolę nie ma miejsca. Pod sufitem możemy chować wtedy wiele rzeczy i oszczędzać miejsce na cennej podłodze.

Dodaj komentarz