Inwestorzy na rynku nieruchomości komercyjnych zamrażają swoje inwestycje

Bardzo niepokojące informacje zaczęły docierać w grudniu tego roku z rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Tylko w ostatnim tygodniu z budowy wycofało się kilku inwestorów, gdzie każda z inwestycji była warta minimum 100 milionów euro. W przeciągu ostatnich 3 tygodni tego typu decyzji było jednak znacznie więcej, a dotyczyły one nawet inwestycji wartych ponad 200 milionów euro. Nie wiemy niestety dokładnie tego o jakie firmy inwestycyjne chodzi, ale pewne jest to, że w każdym z tych wypadków powodem była niepewność inwestorów co do polskich Urzędów Skarbowych. O co chodzi?

Prawnicy rozkładają ręce na działalność skarbową

Problem związany jest z interpretacją podatkową w naszym kraju, który to problem zaczął się pojawiać po kolejnych decyzjach mających uszczelniać system podatkowy. Inwestor otrzymuje interpretację podatkową, która powinna być dla niego wiążąca, a później okazuje się, że Urząd Skarbowy kwestionuje tę interpretację i narzuca zapłatę zupełnie innego podatku. Biorąc pod uwagę skalę inwestycji, która liczona jest w euro, nawet drobna zmiana podatkowa powoduje ogromny wzrost kosztów dla inwestora i tym samym wywołuje w nim niepewność. Prawnicy niestety rozkładają ręce na działalność skarbówek w Polsce i nie są nic w tej kwestii zrobić.

Dwie interpretacje, żadna może nie być prawidłowa

W Polsce podczas realizacji inwestycji na rynku nieruchomości wnioski o interpretacje podatkowe składa zarówno kupujący, jak i sprzedając. Kiedy obie interpretacje są zatwierdzone dochodzi do transakcji, ale niestety okazuje się, że bardzo często Urzędy Skarbowe w późniejszym czasie negują te ustalenia i żądają dopłat podatku, według własnych wyliczeń, których w żaden sposób nie da się przewidzieć. Pojawiają się obawy, że wielu inwestorów, z racji tej niepewności, zacznie przenosić swoje inwestycje do innych krajów naszego regionu. Na razie inwestycje są tylko zamrożone, ale nie wiadomo co stanie się z nimi w niedalekiej przyszłości.

Dodaj komentarz