Ile i za ile wynajmujemy mieszkania?

Wynajem mieszkania w Polsce stoi na stosunkowo niskim poziomie – i jeśli chodzi o ilość wynajmowanych nieruchomości, i jeśli chodzi o ich próg cenowy. Dość zresztą powiedzieć, że większość z nas szuka okazji kosztującej o wiele mniej niż aktualna cena rynkowa. Rezultat? 80% Polaków mieszka na swoim, co jest ilością wprost olbrzymią w stosunku do przykładowych Niemców, gdzie umowę o wynajem ma podpisany co drugi obywatel kraju. Specjaliści podpowiadają jednak, że wszystko może się tu zmienić, ponieważ nadchodzący Fundusz Mieszkań na Wynajem ma rozbudzić polski rynek mieszkaniowy i zmobilizować naszych rodaków do podpisywania umów o najem.

 

Na tle Europy

Jeśli chodzi o Europę, własne mieszkanie posiada troszkę ponad 70% jej obywateli. Najwięcej z nich, bo aż 97%, przypada na Rumunię, a najmniej na wspomniane Niemcy oraz Austrię. Wynajem jest więc praktykowany przez osoby nieco zamożniejsze, ale nie tylko, co pokazuje przykład naszego kraju, gdzie ludzie kupują mieszkania ze względu na wielopokoleniową tradycję oraz rodzinne przyzwyczajenia. Nie bez znaczenia są też ceny za kupno lub wynajem nieruchomości w poszczególnych krajach, mobilność i częstość przeprowadzek, mentalne potrzeby i wiele innych czynników.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.sxc.hu

Zdjęcie pochodzi ze strony www.sxc.hu

 

Fundusz Mieszkań na Wynajem nadchodzi!

Przytoczony już Fundusz Mieszkań na Wynajem ma zmienić sytuację poprzez zainwestowanie 5 mld zł i udostępnienie pod wynajem aż 20 000 mieszkań dofinansowanych o 25% (w odniesieniu do ceny rynkowej). Pierwsze lokale w ramach programu mają być udostępnione już w br., aczkolwiek nie ma jeszcze oficjalnej daty jego rozpoczęcia. Rynek najmu już jednak zaciera ręce, ale i trochę patrzy z niepokojem, ponieważ taka konkurencja będzie nań wywierać konieczność obniżek. Pierwsze miasta objęte Funduszem to Warszawa, Kraków i Trójmiasto, a następnie Poznań i Wrocław. Jeśli przedsięwzięcie spotka się z pozytywnym odzewem polskich przedsiębiorców, istnieje duża szansa, że następne polskie miasta i województwa zostaną doń włączone.

 

Zdjęcie pochodzi ze strony www.sxc.hu

Dodaj komentarz