Grecja będzie walczyć z nielegalnym wynajmem nieruchomości

Poważny kryzys gospodarczy i niedawno odsunięta wizja bankructwa Grecji sprawiają, że kraj ten stara się maksymalnie jak tylko jest to możliwe uszczelnić system pobierania podatków, aby pełne dochody docierały do budżetu i zasilały gospodarkę. Dzięki ogólnemu kryzysowi Grecja stała się tak naprawdę bardzo atrakcyjnym miejscem dla wielu turystów, w tym z nieco biedniejszej Europy Wschodniej. Wszystko za sprawą drastycznego spadku cen za hotele, pensjonaty, ale także i za żywność dostępną w tym kraju. Jest to oczywiście szansa dla gospodarki, która w dużej mierze utrzymuje się właśnie z turystyki, ale okazuje się, że mnóstwo pieniędzy ucieka rządowi przez palce. Dlaczego?

Kwitnie nielegalny wynajem nieruchomości przez internet

Lokalne hotele oraz pensjonaty mają bowiem od pewnego czasu nieuczciwą konkurencję, która znacząco odbiera im zyski z prowadzenia swojej działalności. Okazuje się, że w Grecji bardzo popularne jest dzisiaj wynajmowanie prywatnych nieruchomości poprzez internet. Chodzi tutaj oczywiście o krótki wynajem, dla turystów którzy szukają taniego lokum do zatrzymania się na kilka dni. Mechanizm jest bardzo prosty. Właściciel nieruchomości ogłasza swój wynajem w internecie i całość załatwiania jest wirtualnie. Zainteresowany turysta rezerwuje wybrany termin, a następnie opłaca należność także w formie online. Takie osoby nie są nigdzie rejestrowane, a więc od pobieranych opłat nie trafiają do budżetu Grecji żadne podatki. Według wyliczeń rządu budżet może tracić na tym nawet 300 milionów euro i dlatego podjęte zostaną kroki mające uszczelnić podatki w tym miejscu.

Będzie rejestr wynajmujących

Już niedługo Grecja ma stworzyć specjalny rejestr osób wynajmujących swoje nieruchomości. Każda osoba zajmująca się wynajmem będzie musiała zarejestrować się w rejestrze, a później odprowadzać odpowiednie podatki od wszystkich transakcji. Jeśli ktoś się nie zarejestruje, a zostanie mu udowodnione prowadzenie wynajmu to otrzyma wysoką karę finansową. Aby jeszcze bardziej zniechęcić do wynajmu na czarno prawdopodobnie będzie wprowadzony podatek w wysokości 3% od tego typu transakcji internetowych.

Dodaj komentarz