GE wyprzedaje swoje nieruchomości

GE Money Bank to jeden z większych graczy bankowych na naszym rynku. Posiada on oczywiście wiele bardzo mocnych oddziałów w całej Europie i nie tylko. Bank ten działa na terenie naszego kraju od 1995 roku i jak większość banków dużą część swoich pieniędzy lokuje w nieruchomościach. To dość typowe zachowanie banków. Lokowanie pieniędzy w nieruchomości daje większe gwarancje na bezpieczeństwo, często nawet większe niż chociażby złoto, którego wartość potrafi być czasem mocno chwiejna. Portfel nieruchomości banku GE jest ogromny, ale równocześnie także i systematycznie wyprzedawany w ostatnich miesiącach.

GE ma problemy?

Czy nagłe wyprzedawanie nieruchomości świadczy o tym, że GE ma problemy? Zdecydowanie nie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że GE (General Electric) to spółka, dla której bankowość jest tylko niewielką cząstką ich działalności. To jedna z największych spółek na całym świecie, która swoje główne źródło dochodów ma nie z bankowości ale z takich branż jak energetyka, przemysł lotniczy, chemiczny, produkcja AGD, a nawet przemysł kosmiczny. Portfel nieruchomości GE szacowany jest na ponad 30 miliardów dolarów i już wiadomo, że spółka będzie pozbywała się go w całości. Nabywcą tego portfela może być konsorcjum Blackstone Group i Walles Fargo & Co.. Sprawa jest o tyle ciekawa, że jeśli do takiej transakcji faktycznie dojdzie to byłaby to jednak z największych transakcji na rynku nieruchomości w historii. Wcześniej, w roku 2007, to samo konsorcjum ustanowiło niepokonany do tej pory rekord na kwotę 37 miliardów dolarów. Wtedy kupione zostały nieruchomości Equity Office Properties Trust.

Zdjęcie pochodzi ze strony PixaBay

GE wycofuje nieruchomości nie tylko w Polsce

Spółka GE pozbywa się swoich nieruchomości tak naprawdę na całym świecie, a więc nie tylko w naszym kraju. Taka sytuacja wcale nie oznacza pojawienia się kryzysu w sektorze bankowym, gdyż takie spekulacje zaczęły się już pojawiać. Banki, szczególnie w Polsce, mają się doskonale co pokazują ostatnie dane statystyczne. W roku 2014 zarobiły one więcej niż w roku 2013. GE zamierza po prostu skupić się na inwestowaniu nie w nieruchomości, ale silniki odrzutowe oraz generatory i różnorodne wyposażenie związane z energetyką.

Dodaj komentarz