Fiskus zabierze się za prowadzących firmy w domach

Od wielu lat funkcjonuje w Polsce specjalny przepis, który pozwala przedsiębiorcom pracującym w domu na częściowe odliczanie kosztów związanych z rachunkami za mieszkanie wtedy, gdy działalność prowadzona jest w tym właśnie domu. Według różnych statystyk, takich małych firm może być w Polsce nawet milion. Są to przede wszystkim pojedyncze osoby z branży informatycznej, artystycznej, podatkowej, graficy komputerowi czy muzycy. Taka malutka firma nie potrzebuje potężnego biura. Informatykowi wystarczy chociażby do pracy biurko, komputer, krzesło, jakiś regał na dokumenty i światło. Firmę można rejestrować we własnym domu i tam ją prowadzić, ale nie można oczywiście odliczyć sobie kosztów związanych z mediami dla całego domu.

Przestrzeń na firmę w domu musi być wydzielona

Do tej pory przepis nie był bardzo restrykcyjnie traktowany przez urzędy skarbowe. Przedsiębiorca prowadzący firmę w swoim domu deklarował po prostu wielkość pomieszczenia, które wykorzystuje w domu dla swojej działalności, i stosownie do wielkości tego pomieszczenia względem całego domu, mógł częściowo odliczać sobie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Takie traktowanie przepisów wydaje się rozsądne, tym bardziej, że skala ewentualnych nadużyć z tego tytułu jest w tym przypadku po prostu minimalna. Ostatnio jednak fiskus zaczyna ostrzegać, informując o tym, że weźmie się za małe firmy prowadzące działalność w domach. Pomieszczenie wykorzystywane do działalności musi być odpowiednio przygotowane do tego celu i nie może być wykorzystywane w żaden inny sposób.

Biuro zorganizowane w pokoju to za mało

Aktualnie wiele takich firm po prostu ma zorganizowane swoje biuro w pokoju, w którym także śpi, wypoczywa, bawi się z dziećmi i robi inne, typowo domowe rzeczy. W ocenie fiskusa to za mało do tego, aby móc skorzystać ze zwolnienia. W efekcie chociażby wszystkie osoby prowadzące firmy w kawalerkach, i korzystające ze zwolnień, mogą spodziewać się kontroli. Fiskus podkreśla, że kontrole mogą nie ominąć również firm znajdujących się w większych mieszkaniach. Na działalność musi być przeznaczony bowiem minimum jeden pokój, odpowiednio zaprojektowany i wtedy można skorzystać z ulgi.

Dodaj komentarz