Drobne zmiany w przepisach dotyczących obrotu ziemią rolną

Właśnie dobiegły końca konsultacje społeczne związane z wprowadzeniem zakazu sprzedaż ziemi rolnej przez okres kilku lat. Zakaz ten zapowiadany był już jakiś czas temu i wynika on z tego, że już za chwile Polska wyjdzie spod parasola ochronnego w Unii Europejskiej, który to utrudniał ludziom z poza naszego kraju, ale jednocześnie z unijnej wspólnoty, zakup polskiej ziemi rolnej. Wprowadzone przepisy zakazują całkowicie obrotu ziemią rolną, zarówno obcokrajowcom, jak i osobom mieszkającym w naszym kraju. Rząd tłumaczy to tym, że przez lata nikt nie zajął się przygotowaniem odpowiednich przepisów. Wprowadzone zmiany mają być więc przejściowe, a więc dać rządowi czas na przygotowanie ustawy, która będzie chroniła interesy polskich rolników broniła polską ziemię przed wyprzedażą w obce ręce.

Będą przepisy przejściowe

Podczas konsultacji społecznych związanych z tym zakazem pojawiło się łącznie aż 75 zastrzeżeń, ale pomysłodawcy projektu wzięli pod uwagę jedynie te, które związane były z tym, że nie zastosowano żadnego okresu przejściowego dla wprowadzanych przepisów. Efekt będzie więc taki, że ustawa zostanie lekko złagodzona jedynie czasowo. Jak to ma wyglądać konkretnie?

Finalizacja transakcji już rozpoczętych

Obecna forma przepisów wygląda tak, że jeśli przepis wchodzi w życie jutro, a dzisiaj ktoś rozpocznie transakcję związaną ze sprzedażą ziemi, a to trochę trwa, to już kolejnego dnia będzie musiał wszystko przerwać bo finalizując już zaczętą transakcję złamie prawo. Pojawić się mają więc przepisy przejściowe. W ich myśl każda transakcja rozpoczęta przed wejściem w życie nowej ustawy będzie mogła być spokojnie sfinalizowana już w momencie obowiązywania nowych przepisów. Jest to jedyna zmiana jaką planuje wprowadzić rząd w związku z nowymi przepisami. Reszta wniosków pojawiających się podczas konsultacji społecznych w ogóle nie będzie wzięta pod uwagę. Niestety w ocenie samych rolników nowe przepisy będą ogromnym utrudnieniem, które sprawia, że pieniędzy zamrożonych w ziemiach rolnych nie będzie można długi czas odzyskać.

Dodaj komentarz