Dobra passa na rynku nieruchomości trwa nadal

Już ponad 2 lata w Polsce trwa naprawdę dobra passa na rynku nieruchomości i jak na razie zdecydowanie nie widać zbliżających się wakacji, które do tej pory były absolutną normą. Deweloperzy z całego kraju dostrzegają ogromne możliwości współczesnego rynku i po wyprzedaży zaległych nieruchomości już ruszają z kolejnymi projektami. W całym kraju buduje się dzisiaj wiele nowych mieszkań, ale także i nieruchomości komercyjnych, które powstają wielokrotnie na gruntach kiedyś już zakupionych przez deweloperów co może zwiastować ich nieco niższą cenę. Co sprawia, że w Polsce jest tak dobra passa dla mieszkań?

Historyczne rekordy wysokości stóp procentowych

Paradoksalnie mocne ożywienie polskiego rynku nieruchomości ma swój początek w kryzysie gospodarczym. Zła sytuacja na rynkach sprawiała, że Rada Polityki Pieniężnej co chwilę obniżała wysokość stóp procentowych. Dziś jej wysokość wynosi 1.5% i jest to absolutny rekord w całej historii, oczywiście stopa jest rekordowo niska, a nie wysoka. Kredyty złotówkowe na zakup nieruchomości udzielane są według stopy procentowej WIBOR 3M, która jest wylicza na podstawie standardowej stopy procentowej i wynosi średnio około 1.7%. Czy to dużo? Niesamowicie mało, gdyż na przykład w roku 2007 ta sama stopa procentowa wynosiła średnio prawie 5%. Łatwiejszy dostęp do kredytów hipotecznych spowodował w efekcie bardzo duże zainteresowanie zakupem mieszkań, ale nie tylko to napędza rynek nieruchomości.

Transakcje za gotówkę

Kolejna ciekawostka znów wiąże się z kryzysem gospodarczym i niską stopą procentową. Stopa ta ma wpływ nie tylko na raty kredytów, ale także na zwroty z produktów oszczędnościowych. W tym drugim przypadku niska stopa procentowa to marne zwroty. Efekt jest więc taki, że wiele osób lokujących do tej pory swoje oszczędności w bankach zaczyna je wyciągać i inwestować w mieszkania. Efekt jest taki, że w ostatnim czasie obserwujemy spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi i z kolei wzrost liczby transakcji na rynku nieruchomości, które dokonywane są za gotówkę.

Dodaj komentarz