Dobra hossa na rynku mieszkaniowym może jeszcze potrwać długo

Bardzo dobra hossa na rynku nieruchomości trwa i działania deweloperów w żaden sposób nie dają podejrzeć co do tego, że pojawiają się jakieś obawy i inwestorzy zaczynają rozmyślać nad swoją przyszłości. Wręcz przeciwnie, branża deweloperska stale bije swoje rekordy związane z ilością wydajnych na inwestycje pozwoleń, a także i z ilością inwestycji już oddanych do użytku. Bardzo ważnym motorem napędowym są tutaj niskie stopy procentowe, które prawdopodobnie utrzymają się jeszcze na tym poziomie przynajmniej do końca przyszłego roku.

Stopy procentowe dwukrotnie działają pozytywnie na deweloperów

Fakt utrzymywania stóp procentowych na bardzo niskim poziomie procentuje deweloperom na rynku nieruchomości aż dwukrotnie. Po pierwsze bowiem wciąż korzystanie z oszczędnościowych produktów bankowych jest mało opłacalne, przez znikome oprocentowanie. Wyraźnie widzą to banki, z których powoli odpływają pieniądze. Polacy mają bowiem zgromadzone na bankowych depozytach ponad 730 miliardów złotych, ale z drugiej strony tylko w tym roku depozyty te zmniejszyły się aż o 17 miliardów złotych i bardzo możliwe, że spora część tych pieniędzy trafiła do deweloperów. Nie bez powodu ogromna część transakcji na rynku nieruchomości zawierana jest obecnie gotówkowo.
Druga strona medalu, a więc niskich stóp procentowych, to dostępność kredytów hipotecznych. Niskie koszty kredytu zachęcają ludzi do ich brania i kupowania dla siebie nowych mieszkań. Do tego dochodzi jeszcze dofinansowanie z MdM, które na początku roku 2018 jeszcze raz napędzi mocno rynek nieruchomości.

Co z przyrostem naturalnym i programem Mieszkanie Plus?

Problemem może wydawać się to, że wkrótce liczba chętnych na mieszkania będzie spadała, a to przez tragiczne wyniki demograficzne. Mniej młodych ludzi nie jest jednak póki co zagrożeniem dla deweloperów. Na rynku są tak potężne braki mieszkaniowe, że ich „załatanie” będzie trwało jeszcze długie lata. Dokładnie z tego samego powodu branża deweloperska nie widzi dla siebie zagrożenia w programie rządowym Mieszkanie Plus, a więc tanich mieszkań na wynajem.

Dodaj komentarz