Do 2020 roku rynek nieruchomości luksusowych może w Polsce mocno wzrosnąć

Dobre dane gospodarcze sprawiają, że z jednej strony nasi obywatele mają coraz więcej pieniędzy, a wiele osób nawet wychodzi ze skrajnego ubóstwa. Z drugiej jednak strony rośnie także liczba osób bardzo bogatych, a więc takich, które mają zgromadzony kapitał większy niż milion dolarów. W efekcie prognozuje się, że do 2020 roku znacząco wzrośnie na polskim rynku nieruchomości, liczba ofert związanych z nieruchomościami luksusowymi. Obecnie w Polsce jest około miliona osób uważanych za bardzo bogate. Szacunki pokazują, że w roku 2020 może to być już nawet 1,25 miliona, a to oczywiście przełoży się na popyt dla nieruchomości luksusowych.

Nieruchomości kupowane przede wszystkim jako inwestycje

Na chwilę obecną nieruchomości luksusowe kupowane są przede wszystkim jako inwestycja, a więc na przykład się je wynajmuje. Około 80% wszystkich transakcji na rynku nieruchomości luksusowych dotyczy właśnie inwestorów. Pozostałe 20% to zakupy prywatnych osób, gdzie nieruchomości przeznaczone są na użytek własny. Warto jednocześnie podkreślić tutaj fakt, że większość nieruchomości luksusowych kupują nie firmy czy instytucje, ale osoby prywatne. To jednak również ma się poważnie zmienić do roku 2020.

Instytucje i firmy bardziej zainteresowane luksusowymi nieruchomościami

Już dzisiaj widać coraz większe zainteresowanie nieruchomościami luksusowymi pośród firm oraz instytucji. Spektakularne zakupy dziesiątek takich nieruchomości już notował polski rynek i, prawdopodobnie, w niedalekiej przyszłości trend ten będzie jeszcze bardziej wzrostowy. Luksusowa nieruchomość staje się wyznacznikiem prestiżu. To nie tylko dobre ulokowanie pieniędzy, ale i budowanie pozytywnego wizerunku, na którym to najlepszym bardzo zależy. Naturalnie jednak duże zainteresowanie luksusowymi nieruchomościami nie powinno znacząco wpływać na resztę rynku nieruchomości. Dynamika wzrostu cen w Polsce zapewne będzie faktem, ale niezależnie od tego jak dużym zainteresowaniem będą cieszyły się nieruchomości luksusowe.

Dodaj komentarz