Dlaczego mieszkania w Polsce są takie drogie?

Każdego dnia zalewają nas bardzo pozytywne informacje związane ze stanem polskiej gospodarki. Mamy bardzo wysoki wskaźnik PKB, drastycznie spadło bezrobocie, poziom życia polskich rodzin się podnosi, a i same wynagrodzenia rosną. Jednocześnie także budżet kraju notuje coraz większe wpływy, które w sporej części są wykorzystywane na programy społeczne. Jakim cudem więc Polak nadal nie jest w stanie sfinansować ze swojego miesięcznego wynagrodzenia nawet 1mkw mieszkania, kiedy to chociażby mieszkaniec Niemiec kupi sobie za miesięczną pensję nawet 2mkw i to w centrum Berlina?

Mieszkań w Polsce wciąż jest dużo za mało

Istnieją tak naprawdę 3 podstawowe przyczyny złej korelacji w Polsce cen nieruchomości do zarobków, która oczywiście przechyla się na niekorzyść kupujących. Najważniejszym aspektem jest poważny niedobór mieszkań na rynku. Pod tym kątem jesteśmy na szarym końcu pośród krajów Unii Europejskiej. Mamy tutaj do czynienia ze zwykłym ekonomicznym podejściem. Jeśli czegoś na rynku jest mało to automatycznie staje się dobrem bardziej luksusowym, a więc i jego cena jest odpowiednio wyższa. To bardzo poważnie wpływa na wysokie ceny mieszkań.

Wysoka aktywność inwestorów

Kolejna sprawa to rosnąca aktywność inwestorów na polskim rynku nieruchomości, która ma silny związek z rekordowo niskimi stopami procentowymi. Osobom posiadającym duże oszczędności kompletnie nie opłaca się dzisiaj trzymać pieniędzy na bankowych lokatach. Wyciągają pieniądze z banków, kupują za nie mieszkania, a następnie je wynajmują i tak pomnażają oszczędności. Widać to po rosnącym odpływie depozytu z banków i jednoczesnym wzroście transakcji gotówkowych na rynku nieruchomości. Za gotówkę kupują przede wszystkim inwestorzy.

Rychły koniec programu MdM zmienia standardy

Trzecim ważnym czynnikiem jest zakończenie programu Mieszkanie dla Młodych, którego ostatnia transza będzie wypłacana na początku roku 2018. Zasady programu MdM wymuszały na deweloperach obniżanie standardu, aby mieszkania dopasować do wymogów. Koniec programu sprawił, że deweloperzy mierzą w wyższe standardy, a to natychmiast przekłada się na wzrost cen mieszkań.

Dodaj komentarz