Deweloperzy zaczynają zwalniać z nowymi inwestycjami

Ponad 30 miesięcy trwała niesamowita wręcz passa deweloperów na polskim rynku nieruchomości. Każdego miesiąca w tym okresie na naszym rynku pojawiało się mnóstwo inwestycji mieszkaniowych, na które był równie duży popyt, który wciąż przewyższał podaż. Tłuste miesiące deweloperów zaczęły się jednak kurczy, co oczywiście wcale nie oznacza jakiejś recesji. Obserwujemy stopniowy spadek pojawiania się nowych inwestycji co jest zdrową reakcją deweloperów szanujących swoje pieniądze. Cała sytuacja związana jest także naprawdę z ostatnimi zmianami w bankach.

Trudniej dostać kredyt hipoteczny

Już od stycznia tego roku obserwujemy spadek liczby nowych inwestycji. Biorąc pod uwagę zestawienie rok do roku to w styczniu zanotowaliśmy spadek o 3%, a w lutym o 4% i prawdopodobnie jest to dopiero początek dużo większych spadków. Podstawą do takiej decyzji deweloperów jest niestety mniejsza dostępność kredytów hipotecznych, a wynika to przede wszystkim z dwóch kwestii. Po pierwsze bowiem od stycznia pojawił się podatek bankowy, który bardzo wyraźnie obniżył zdolność kredytową, a do tego powiększył koszty obsługi długu. Druga sprawa to zwiększenie wkładu własnego do 15%, a pamiętajmy, że w przyszłym roku będzie to już 20%. Swoje trzy grosze dołożył do sytuacji także program MdM, który teoretycznie ma ułatwiać zakup mieszkania na kredyt, ale pieniądze na ten rok po prostu się skończyły.

Ostrożność deweloperów

Świadomość deweloperów związana z tym co dzieje się dzisiaj na rynku jest naprawdę bardzo duża i z tego powodu notujemy właśnie spadki w pojawianiu się nowych inwestycji na rynku mieszkaniowym. Pamiętajmy jednak, że w ostatnich 30 miesiącach inwestycji było tyle, że będą one kończone jeszcze przez długie miesiące, a mieszkań na pewno długo nie zabraknie. Mniejszy popyt sprawia, że deweloperzy będą decydowali się teraz na nowe inwestycje dopiero kończąc sprzedaż mieszkań już posiadanych. Z całą pewnością w najbliższych miesiącach deweloperzy będą notowali nieco mniejsze zyski niż wcześniej.

Dodaj komentarz