Deweloperzy oferują wyższe rabaty dla klientów kupujących mieszkania za gotówkę. Skąd ten trend?

Na rynku cena mieszkań spada nie dziwi więc fakt, że liczba chętnych na ich zakup też rośnie. Część osób kupuje mieszkanie dla siebie, jednakże dla wielu jest to doskonały sposób na biznes. Inwestorzy kupują na wynajem całe pakiety mieszkań od deweloperów i dzięki temu są wstanie wynegocjować nawet 30-40 procent obniżki.

polski złoty

flickr.com | Victoriano Izquierdo Personal Photos

Rośnie rentowność najmu

Jak pokazuje wynik badań przeprowadzonych przez Home Broker i Lion’s Bank odsetek transakcji przeprowadzonych w celu inwestycji jest dwukrotnie wyższy niż w zeszłym roku i wynosi 15 procent. Zjawisko to wynika z niskich stóp procentowych kredytów hipotecznych oraz rosnącej rentowności najmu.

Okazuje się bowiem, że ceny lokali spadły w większym stopniu niż czynsze w mieszkaniach. Według badań ponad 50 procent inwestorów kupuje mieszkania za gotówkę a tylko spora część posiłkuje się niewielkimi kredytami hipotecznymi.

Według opinii przedstawiciela firmy Home Broker Jerzego Węglarza średni wkład własny w przypadku osób kupujących pod wynajem wynosi 50 procent wartości nieruchomości. Natomiast Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse dodaje, że najczęściej za gotówkę kupowane są lokale do około 200 tysięcy złotych. Przy droższych nieruchomościach większość jednak posiłkuje się kredytem. Zdaniem Marcina Jańczuka pojawianie się tak dużej puli zainteresowanych inwestorów z gotówką może być spowodowane potrzebą lokowania środków poza system bankowym.

Kupujący za gotówkę ma lepiej

Średnie rabaty od ceny mieszkania mieszczą się w przedziale od 5 do 8 procent. Większe przeceny mogą być wynikiem wad nieruchomości. Jednakże jest szansa na wynegocjowanie większych przecen nie mniej w takich wypadkach trzeba posiadać gotówkę. Okazuje się deweloper który ma często nóż na gardle jest gotów opuścić więcej za natychmiastową płatność. Również już na etapie negocjacji klient płacący gotówką jest bardziej atrakcyjnym partnerem do rozmów niż kredytobiorca który nie wiadomo kiedy otrzyma środki. Nie zależnie od tego czy kupuje klient indywidualny czy korporacja wysokość zniżek w przypadku natychmiastowej płatności wynoszą w granicach 20 procent.

Dodaj komentarz