Deweloperzy nie zarabiają dzisiaj ogromnych pieniędzy

W Polsce panuje dość powszechne przekonanie, że deweloperzy zarabiają prawdziwe kokosy na swoich inwestycjach na rynku nieruchomości. Przekonanie to jest jednak stereotypowe i związane z latami 2006-2008 kiedy to faktycznie marże deweloperskie były potężne. W okresie ogromnej bańki cenowej na rynku marże przekraczały nawet 50% w przypadku bardzo dużych miast, ale krach na rynku mieszkaniowych ukrócił te praktyki i dzisiaj taka sytuacja nie jest możliwa. Ile w takim razie deweloperzy zarabiają na swoich inwestycjach. W Warszawie, na najdroższym rynku, jest to około 20% co oznacza kwotę 2000zł, ale średnia krajowa to 1800zł. Czy jest to dużo i co kosztuje najwięcej przy takich inwestycjach?

Najwięcej płacimy za grunty oraz koszty budowy

Choć niektórym może wydawać się, że 20% marży to bardzo dużo to jednak w rzeczywistości marża na wysokości 2000zł wcale nie jest wysoka. Z najniższą marżą spotkamy się w takich miastach jak Łódź czy Poznań, gdzie wynosi ona od 1000 do 1200zł za każdy metr kwadratowy. Kraków, Wrocław czy Gdańsk to już marża w kwocie 1500 do 1800zł, a w Warszawie jest to przeciętnie 2000zł. Kupując mieszkanie najwięcej jednak płacimy za grunty oraz za samą budowę. Koszt budowy to w Warszawie nawet 3100zł za każdy metr, ale przeciętna dla całego kraju wynosi około 2800zł. Do tego dochodzą grunty, gdzie najlepiej wypada Łódź, gdyż metr kwadratowy gruntu to tylko około 700zł. We Wrocławiu czy w Warszawie jest to jednak już kwota grubo powyżej 1200zł.

Marża nie stanowi pełnego zysku dewelopera

Biorąc pod uwagę koszty samej inwestycji, a więc jakie rzeczy znajdują się w metrze kwadratowym, za jaki płacimy, należy dodać jeszcze takie elementy jak chociażby koszty uzyskania pozwoleń, projektów czy obsługi kredytów, gdyż wielu deweloperów zadłuża się na poczet przyszłej inwestycji. Marża w wysokości 2 tysięcy złotych wcale nie jest wielką kwotą. Należy pamiętać, że z tych pieniędzy deweloper musi jeszcze opłacić swoich pracowników w biurach oraz same biura i rozliczyć koszty swojej firmy. Ostateczny zysk dla dewelopera wcale nie jest więc tak duży jak może się nam wydawać.

Dodaj komentarz