Deweloperzy nie obawiają się programu Mieszkanie Plus

Na chwilę obecną program rządowych mieszkań na wynajem, Mieszkanie Plus, opuścił już fazę projektową i przeszedł do fazy realizacji, a wiec budowania kolejnych obiektów na potrzeby tego właśnie programu. W całym kraju regularnie pojawiają się nowe zgłoszenia w miastach do chęci wzięcia w programie, a niektóre inwestycje mieszkaniowe nawet zostały już rozpoczęte. Pierwsze w kraju mieszkania mają pojawić się już w roku 2018, a dynamika ich pojawiania się ma rosnąć z każdym kolejnym rokiem. Kiedy program był jeszcze w raczkującej fazie, często pojawiały się opinie, że Mieszkanie Plus będzie zagrożeniem dla deweloperów. Czy faktycznie tak jest i co na temat programu mówią sami deweloperzy?

Branża deweloperska kibicuje programowi

Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Branża deweloperska w większości nie tylko nie obawia się programu Mieszkanie Plus, ale nawet i mu po prostu kibicuje, choć dostrzega sporo błędów. Dlaczego tak się dzieje? W Polsce każdego roku pojawia się około 100 tysięcy nowych mieszkań, ale popyt na nie jest tak duży, że pomimo tak imponującej liczby deweloperzy nie są w stanie sprostać potrzebom rynku. Różne szacunki mówią o tym, że w naszym kraju brakuje nawet 3 milionów mieszkań. Co więcej, jesteśmy daleko w tyle za Europą w kwestii dostępności mieszkań. Z tego też powodu, pojawienie się mieszkań z programu Mieszkanie Plus, nie stanowi żadnego zagrożenia dla deweloperów, którzy nadal będą mieli pełne ręce roboty. Program na pewno może ożywić natomiast sam rynek wynajmu nieruchomości, być może doprowadzając nawet do spadku cen.

Program wyrówna dostęp do mieszkań

Deweloperzy kibicują programowi przede wszystkim z tego powodu, że często dotyczy on miejscowości mniejszych, gdzie deweloperzy w zasadzie nie docierają ze swoimi inwestycjami. Poprawi się dzięki temu dostępność mieszkań w tych miejscach, gdzie ich brak odczuwalny jest najbardziej. Dotyczy to chociażby wschodniej części naszego kraju, która niestety była zaniedbywana od samego zakończenia II Wojny Światowej.

Dodaj komentarz