Czy warto obecnie inwestować w mieszkania na wynajem?

Bardzo niskie stopy procentowe sprawiają już od dłuższego czasu, że coraz mniej osób korzysta z bankowych produktów oszczędnościowych, a więc chociażby lokat. Bardzo niskie oprocentowanie sprawia bowiem, że zwroty z takich inwestycji lekko pokrywają samą inflację. Z lokat korzystają wiec dzisiaj przede wszystkim osoby nie mające zbyt dużo oszczędności, ale ludzie z większymi zasobami gotówki szukają innych sposobów pomnażania pieniędzy i coraz chętnie patrzą na rynek nieruchomości. Inwestycja w mieszkanie może być opłacalna w dłuższej perspektywie czasu, ale czy inwestycja w mieszkanie na wynajem także będzie dobra? W obecnej sytuacji bardzo możliwe, że tak.

Mieszkania na wynajem mogą być popularniejsze

Powoli mija już wielki boom na zakup mieszkań, gdyż zmienia się sytuacja na rynku, szczególnie jeśli chodzi o banki. Od wielu już miesięcy bardzo spadało zainteresowanie mieszkaniami na wynajem, przez co ceny na tym rynku znacząco spadły, ale bardzo możliwe, że za kilka miesięcy sytuacja ta zacznie się odwracać i rynek mieszkań na wynajem znów powróci do łask. Motorem napędowym do tego może być obecna sytuacja na rynku. Zacznijmy może od tego, że od przyszłego roku wzrośnie wysokość minimalnego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, do 20%. Jakby tego było mało same kredyty hipoteczne mogą być mniej dostępne przez wyższe marże banków, a co za tym idzie mniejszą zdolność kredytową samych zainteresowanych. Banki już szukają możliwości odbicia sobie kosztownego podatku bankowego i w niektórych bankach widać wzrost kosztów kredytu. Sytuację może napędzać także program Mieszkanie plus, który zwiększy zainteresowanie wynajmem mieszkań w Polsce.

Zawsze jest ryzyko

Musimy jednak mieć świadomość tego, że z wynajmem zawsze wiąże się pewne ryzyko. Samo wynajmowanie to dobry sposób na przeczekanie kilku lat, aż wartość kupionego mieszkania znacząco wzrośnie. Z drugiej jednak strony nawet wnikliwie sprawdzając osobę wynajmującą od nas mieszkanie nie mamy pewności, że nie dojdzie do jego poważnego zniszczenia. Ludzie są różni i niestety trzeba sobie kalkulować taką sytuację. Podniesienie kaucji za wynajem nie zmieni sprawy, gdyż za wysoka kaucja sprawi, że nikt nie będzie chciał mieszkania wynająć.

Dodaj komentarz