Czy po sprzedaży nieruchomości można jeszcze odstąpić od umowy?

Często mówi się o tym, że decyzja o zakupie mieszkania jest bardzo trudna dla każdego kupującego. Wydajemy na ten cel niemałe pieniądze, a jeszcze często w zdecydowanej większości nasz zakup zostaje podparty o kredyt hipoteczny, który będziemy spłacać nawet przez 25-30 lat mając nieustanny nóż na gardle w kwestii naszego zatrudnienia. Na pewno więc kupujący musi dobrze przemyśleć swoją decyzję, ale także osoba sprzedająca nie ma łatwego zadania. W większości przypadków mieszkanie stanowi największą część majątku danej osoby, a jego sprzedaż jest podyktowana ekonomią, sprzedażą inwestycji czy kwestiami zatrudnienia, gdzie na przykład przenosimy się do innego miasta. Kupujący chce mieć poczucie bezpieczeństwa podczas zawierania transakcji, ale i sprzedający liczy na taką pewność. Czy po zawarciu umowy sprzedający może jeszcze odstąpić od sprzedaży?

Rzadko kiedy dostajemy pieniądze w chwili sprzedaży

Na początek warto przypomnieć o tym, że rzadko kiedy sprzedający dostaje należne mu pieniądze w momencie sporządzania umowy, czyli fizycznej sprzedaży. Robimy to oczywiście w obecności notariusza, ale zazwyczaj nie jest to moment przekazania pieniędzy. Zazwyczaj umowa bowiem przewiduje odroczenie płatności, a czasem nawet zdarza się, że strony godzą się na płatność ratalną. Teoretycznie spisanie umowy o notariusza wieńczy całą transakcję, ale zgodnie z prawem istnieje jeszcze możliwość zerwania takiej umowy bez konsekwencji dla sprzedającego, ale tylko przy określonych warunkach.

Nieprzekraczalny termin płatności

Z pomocą przychodzi nam przepis, który daje możliwość ustalenia ostatecznego terminu płatności za daną transakcję. W myśl tego przepisu, jeśli strona kupująca nie uiści należności do tego właśnie dnia, to sprzedający ma prawo do odstąpienia od umowy, choć oczywiście nie musi tego robi. Na pewno jednak warto zamieścić taką klauzulę w naszej umowie, która pozwoli nam uniknąć problemów w razie napotkania na nierzetelnego kupującego.

Dodaj komentarz