Czy nowe zasady MdM zagrożą deweloperom w Polsce?

W początkach marca 2015 roku rząd PO przyjął dość ciekawą poprawkę związaną z zasadami otrzymywania wsparcia finansowego z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Do tej pory ludzie bardzo narzekali na program z tego powodu, że można było z niego skorzystać tylko podczas kupowania nowego mieszkania. Mało tego limity cenowe ustawione były na takim poziomie, że osoby kupujące nowe mieszkania w dużych miastach miały problemy ze znalezieniem lokalu spełniającego warunki przyznania rządowego dofinansowania. Wiele mówiło się o tym, że MdM wspiera tak naprawdę deweloperów, a nie zwykłych ludzi, których nie stać na mieszkanie. Poprawka zmieniła nieco zasady dołączając do nich możliwość kupna nieruchomości z rynku wtórnego. Czy takie rozwiązanie zagrozi w takim razie deweloperom?

Analizy ekspertów

Według wielu ekspertów z branży nieruchomości deweloperzy zdecydowanie nie powinni się obawiać konkurencji za strony nieruchomości z rynku wtórnego. Diabeł bowiem tkwi jak w zwykle w szczegółach. Wyliczając kwoty spełniające warunki zakupu mieszkania z programem MdM bierze się pod uwagę tak zwane wskaźniki odtworzeniowe. W przypadku mieszkań nowych wskaźnik ten wynosi 110%. Z kolei dla mieszkań z rynku wtórnego ma on wynieść wartość 90%. Co to oznacza dla osoby chcącej kupić nowe mieszkanie? Jeśli będzie to dla przykładu mieszkaniec stolicy to takie rozwiązanie sprawia, że na nowe mieszkanie może wydać nie więcej jak trochę ponad 6.5 tysiąca złotych za metr kwadratowy. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego cena metra nie może przekroczyć 5390zł, a więc jest o ponad tysiąc niższa. Co to oznacza w praktyce dla osób mieszkających w dużych miastach, takich jak Warszawa?

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedia

Tylko niskiej klasy mieszkania

Okazuje się, że na rynku wtórnym naprawdę ciężko jest znaleźć mieszkania w dobrym stanie i z odpowiednim komfortem w tak niskiej cenie. Decydując się na taki zakup ludzie będą musieli brać dla siebie raczej mieszkania na blokowiskach lub decydować się na nieco lepsze, ale wymagające chociażby gruntownego remontu. W efekcie bardzo możliwe, że pomimo tych zmian nowe mieszkania nadal będą popularniejsze jeśli chodzi o MdM.

Dodaj komentarz