Czy Łódź wyprzedaje się za bezcen?

Od 2010 roku w budżecie Łodzi na stałe zapisane jest wzbogacanie się poprzez sprzedaż nieruchomości na terenie całego miasta. W tym więc roku budżet miasta zarobił z tego tytułu 48 milionów złotych. W kolejnym roku nieco mniej, gdyż około 45 milionów. Od 2012 roku było już lepiej. Wtedy dochody wyniosły 60 milionów złotych, a w 2013 i 2014 roku zawsze było już ponad 100 milionów złotych. W budżecie Łodzi na rok 2015 założono sobie za cel zarobek ze sprzedaży nieruchomości w kwocie ponad 138 milionów złotych. Czy jest to w ogóle możliwe?

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedia

Sprzedaż atrakcyjnych nieruchomości

Już na początku tego roku w Łodzi ogłoszonych zostało 5 przetargów na sprzedaż nieruchomości, z których wszystkie doszły do skutku, a zarobki wyniosły 2,3 miliona złotych. Daleko tej kwocie do rocznych założeń władz tego miasta. Decyzja o sprzedaży wielu łódzkich nieruchomości miejskich jest faktycznie słuszna. Na przykład w obecnym przetargu sprzedano zupełnie niezabudowaną działkę przy ulicy Łagiewnickiej za prawie milion złotych jak i kamienicę w centrum miasta, która i tak nadawał się do rozbiórki. W Łodzi jest jeszcze wiele kamienic, które nie nadają się już do remontu i tylko straszą, a do tego grożą zawaleniem. Problem polega jednak na tym, że nieruchomości te są sprzedawane za bezcen. Od pewnego czasu krąży już opinia, że Łódź się wyprzedaje na potęgę tylko po to, aby na biegu łatać dziury budżetowe, tracąc na tym miliony złotych.

„Sępy latają nad centrum Łodzi”

Nie bez powodu pośród wielu radnych, w szczególności z PIS-u, pojawiają się komentarze na temat tego, że nad centrum Łodzi zaczynają latać sępy, a w Warszawie powszechnie mówi się o wyprzedaży Łodzi i możliwości kupienia działki za bezcen. Wiele w tym niestety prawdy, gdyż duża część ze sprzedawanych nieruchomości znajduje się w ścisłym centrum miasta i ich wartość jest wielokrotnie wyższa niż ceny wywoławcze, a i ostateczne kwoty jakie płacą nowi właściciele są dużo poniżej rynkowej wartości. Miasto może zaprzepaścić swoją kolejną szansę na odbudowę przez pazerność władzy.

Dodaj komentarz